Dzień kropki

Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day) obchodzimy  co roku 15 września. Wtedy często ubieramy się w kolorowe stroje w kropki, choć nie to jest najważniejsze. Jest to święto kreatywności – dzień, w którym skupiamy się na rozwoju swoich talentów i pasji. Tego dnia nauczyciele angażują dzieci w zajęcia, które pomogą im odkryć ich mocne strony i dadzą odwagę, by powiedzieć o tym światu.

Początek tej historii miał miejsce w 2003 roku, czyli 20 lat temu. Wtedy to do amerykańskich księgarni trafiła książka pt. „Kropka”. To historia małej dziewczynki – Vashti, która na lekcji plastyki dochodzi do wniosku, że niczego nie potrafi. Wszystkie dzieci stworzyły piękne prace. Tylko ona jedna nie potrafiła wymyślić nic interesującego. Z pomocą przyszła nauczycielka, która zachęciła dziewczynkę do działania.

Aby uczcić ten dzień w naszej świetlicy odczytaliśmy krótką informację dotyczącą Dnia Kropki, a następnie obejrzeliśmy bajkę o Vashti. Dzieci chętnie wypowiadały się na temat swoich talentów i pasji, a część z nich nawet miała na sobie strój w kropki. Na zakończenie zajęć wykonaliśmy różnorodne prace plastyczne z wykorzystaniem plasteliny lub kolorowych naklejek w kształcie koła. Oczywiście nie zabrakło pamiątkowych zdjęć.

Aneta Komiażyk