Władysław Broniewski Nasz Patron

16 lutego 2024, obchodziliśmy Święto Szkoły, czyli Dzień Patrona. Gośćmi podczas uroczystego apelu byli: Burmistrz Miasta Zambrów, dyrektorzy zambrowskich szkół podstawowych, poprzedni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Janusz Zieliński, przedstawiciele Rady Rodziców i Prezydium Rady Rodziców, społeczność szkoły, poczty sztandarowe wraz z opiekunami, a także laureaci Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Władysława Broniewskiego i Powiatowego Konkursu Plastycznego pt. „Malowane poezją – ilustracje do wierszy Władysława Broniewskiego”.

Ryszard Świderski – dyrektor szkoły, przywitał gości i otworzył akademię. Pierwsza część poświęcona była oficjalnemu podsumowaniu i wręczeniu nagród zwycięzcom konkursu recytatorskiego i plastycznego. Laureaci recytatorskich zmagań zaprezentowali zebranym gościom wiersze patrona szkoły zaś nagrodzone prace plastyczne, zostały wyeksponowane na wystawce.

W kategorii klas IV- VI laureatami konkursu recytatorskiego zostali:

  • 1. miejsce – Julia Groszfeld ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zambrowie (opiekun p. Grażyna Dąbkowska)
  • 2. miejsce – Maria Milewska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Zambrowie (opiekun p. Beata Bagińska)
  • 3. miejsce – Michał Tyborowski ze Szkoły Podstawowej w Kołakach Kościelnych (opiekun p. Maria Ożarowska).

W kategorii klas VII- VIII laureatami zostali:

  • 1. miejsce – Kornelia Prusińska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Zambrowie (opiekun p. Beata Bagińska)
  • 2. miejsce – Julia Sawicki ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Zambrowie (opiekun p. Marta Jasionowska)
  • 3. miejsce – Dawid Kaczyński ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zambrowie (opiekun p. Agnieszka Sadowska).

Recytacje oceniała komisja w składzie: Maria Ożarowska, Elżbieta Mystkowska, Emilia Bilecka oraz Iwona Leszczyńska i Dorota Grosfeld.

Nagrody laureatom wręczyli w towarzystwie Dyrektora szkoły – Ryszarda Świderskiego, Burmistrz Miasta Zambrów – Kazimierz Dąbrowski oraz przewodnicząca Rady Rodziców – Justyna Kołakowska. Nagrody za konkurs plastyczny wręczyła pani wicedyrektor – Aldona Wiśniewska.

Następnie dyrektor szkoły zaprosił na część artystyczną. Był to montaż słowno-muzyczny pod tytułem “Powiedz serce albo się rozpłacz” w wykonaniu uczniów. Przedstawienie przybliżyło nam twórczość Władysława Broniewskiego i ukazało, jak ważne miejsce w życiu poety zajmowały kobiety bliskie jego sercu. Jedną z nich była babcia, która zaszczepiła u 8-letniego Włodka zamiłowanie do gry na fortepianie, a szczególnie mazurków Chopina. Poznaliśmy także jego towarzyszki życia i dwie najważniejsze kobiety: córkę i wnuczkę. Wszystkie wywarły duży wpływ na jego twórczości.

Na zakończenie głos zabrał Dyrektor szkoły – Ryszard Świderski oraz poprzedni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 – Janusz Zieliński. Apel został przygotowany przez panie: Dorotę Grosfeld, Katarzynę Nita-Murawską, Katarzyna Knapkiewicz i Natalię Fabian.  

Katarzyna Knapkiewicz

Skip to content