Sukces uczniów zambrowskiej CZWÓRKI w ogólnopolskim konkursie ekologicznym

10 czerwca 2022 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbył się XIII finał ogólnopolskiego konkursu ekologicznego „Dobre rady na elektroodpady – Oddaj mnie w dobre ręce – 2022”. Pięcioosobowy zespół „Energetycznie nakręconych” ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Zambrowie w składzie: Amelia Bańkowska, Zofia Czajkowska, Oliwia Flery, Amelia Rosińska i Bartosz Tymiński pod opieką Doroty Zimackiej zajęli w tym konkursie II miejsce w kraju. Otrzymali oni dyplomy i atrakcyjne nagrody od firmy AURAEKO i LG. Szkole natomiast przyznano telewizor firmy LG.

Celem konkursu był wzrost świadomości i umiejętności zmniejszania negatywnego wpływu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii i akumulatorów na środowisko oraz zmniejszenie ilości zużytego sprzętu oraz zużytych baterii i akumulatorów w odpadach komunalnych.

Było wesoło i jak na finał przystało, bardzo gorąco. Uff…… Pomimo że w sali Centrum Nauki Kopernik działała klimatyzacja, temperatura sięgała 30 stopni Celsjusza.

Zaczęło się w miarę spokojnie -od powitania uczestników konkursu i zaproszonych gości oraz krótkich przemówień wygłoszonych przez przedstawiciela GIOŚ i przedstawiciela firmy LG Electronics Mława. Temperatura w sensie dosłownym i emocjonalnym rosła z każdą chwilą, aż konferansjer zapowiedział ogłoszenie wyników konkursu, czyli gwóźdź programu. Zaczęło się od ósmego miejsca, bo tyle przyznano nagród. Długo czekaliśmy na wyczytanie naszego zespołu. I bardzo dobrze! Byliśmy szczęśliwi i dumni z osiągniętego wyniku. A łatwo nie było!

Ponadto organizatorzy przygotowali dla uczniów bardzo atrakcyjne warsztaty teatralne, poczęstunek, a na zakończenie wszyscy uczestniczyli w zwiedzaniu Centrum Nauki Kopernik.

Wyniki konkursu zależały m.in. od prezentacji zespołu, przeprowadzonej kampanii informacyjno-edukacyjnej w środowisku, ilości zebranego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego i baterii oraz czterech dodatkowych zadań, które uczniowie zambrowskiej „czwórki” również wykonali.

Zespół „Energetycznie nakręceni” dziękuje całej społeczności szkolnej, mieszkańcom Zambrowa i wszystkim tym, którzy czynnie włączyli się do akcji i wspomagali nas w kampanii edukacyjno-informacyjnej.

Dorota Zimacka

Skip to content