MEiN    KO-Białystok    CEN-Białystok     ODN-Łomża      OKE-Łomża     CKE-Warszawa  

 

    Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS
  • Strona główna

 

   

 „Czwórka” na najwyższym europejskim podium

 

 
 

W dniu 8 kwietnia 2014 roku w Brukseli wręczone zostały nagrody w Europejskim Konkursie eTwinning 2014. Projekt “Lyps - Let Your Passion Shine” zrealizowany w Szkole Podstawowej nr 4 w Zambrowie uzyskał I miejsce w kategorii 4-11 lat oraz tytuł Najlepszego Projektu Roku 2014 spośród wszystkich kategorii.

Międzynarodowy projekt eTwinning “Lyps - Let Your Passion Shine realizowany w ubiegłym roku szkolnym przez trzy nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Zambrowie: Barbarę Głuszcz (pomysłodawczynię i koordynatorkę projektu), Dorotę Zimacką i Agatę Czarniakowską, po uzyskaniu Krajowej i Europejskiej Odznaki Jakości i zdobyciu pierwszego miejsca w ogólnopolskim konkursie eTwinning 2013 został laureatem europejskiego konkursu eTwinning 2014. Zajął on pierwsze miejsce w kategorii wiekowej 4-11 lat. W nagrodę uczniowie „Czwórki” (Wiktoria Ciecierska - VID, Maja Dmochowska - VIC, Maria Godlewska - VID,  Aleksandra Kruszewska VI D, Kacper Łuniewski VI D, Kamila Nagórka - VIC, Mikołaj Tyborowski - VIC) wraz z nauczycielkami pojechali do Brukseli na międzynarodową konferencję oraz cykl zajęć i warsztatów. W ceremonii, którą prowadziła Anne Gilleran dyrektor ds. pedagogicznych programu eTwinning, uczestniczyło ponad 150 nauczycieli i uczniów z różnych krajów Europy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Jan Truszczyński Dyrektor Generalny ds. Edukacji i Kultury Komisji Europejskiej, Malika Benarab z Komisji Edukacji w Parlamencie Europejskim i Isabelle Durant poseł do Parlamentu Europejskiego z Belgii.

Po uroczystym wręczeniu nagród, wszyscy uczestnicy ceremonii oczekiwali na jeszcze jedną ważną  informację: komu przypadnie tytuł Najlepszego Projektu Roku 2014 wybranego spośród zwycięzców wszystkich kategorii? Była to najbardziej strzeżona tajemnica. Ta chwila oczekiwania i niepewności przerodziła się dla nas w ogromną radość.

LYPS”  okazał się bezkonkurencyjny!

Potem były już tylko brawa, uściski dłoni, gratulacje, błysk fleszy i bardzo uśmiechnięte buźki dzieci.

W czasie pobytu w Brukseli uczniowie i nauczyciele mieli okazję odwiedzić Parlament Europejski i zobaczyć, gdzie parlamentarzyści podejmują decyzje ważne dla całej Europy! Gospodarzem naszej wizyty był Jarosław Wałęsa, polski członek Parlamentu Europejskiego. Wyjaśnił on zebranym, na czym polega jego praca, a także opowiadał o życiu i działalności swojego ojca. Jarosław Wałęsa pogratulował wszystkim eTwinnerom  sukcesu w realizacji projektów, przywołując słowa Lecha Wałęsy "Jeśli wierzysz w siebie, możesz osiągnąć wszystko". Aby dowiedzieć się więcej na temat Parlamentu i historii Unii Europejskiej, odwiedziliśmy również Parlamentarium. Dzieci wykorzystując urządzenia interaktywne mogły śledzić harmonogram najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w historii Unii Europejskiej.

Bardzo słodko było natomiast  w muzeum czekolady.  Podjadanie podsuwanych do darmowej degustacji słodkości sprawiło nam dużo przyjemności. Tego dnia czekolady mieliśmy wszyscy dosyć, chociaż nasze oczy „mówiły” coś innego!

Wszyscy uczestnicy konferencji pracowali także w grupach międzynarodowych rozwiązując quiz o krajach Europy, a także brali udział w grze miejskiej. Zorganizowane były również oddzielne warsztaty dla nauczycieli i uczniów. Ostatniego wieczoru miło było oglądać występy dzieci z poszczególnych krajów Europy.

Zgromadzenie w jednym miejscu tylu nauczycieli z różnych państw sprzyjało również spotkaniom nieformalnym. Nauczycielki zambrowskiej „Czwórki” i ich uczniowie mieli okazję osobiście poznać swoich partnerów, z którymi przez rok kontaktowali się wyłącznie wirtualnie. W konferencji uczestniczyli bowiem nauczyciele z dziećmi z innych krajów (Grecji, Włoch, Rumunii) zaangażowani w realizację projektu. Dzięki programowi eTwinning uczniowie mieli szansę współpracować z rówieśnikami z całej Europy doskonaląc swoje umiejętności językowe. Stali się bardziej kreatywni i odpowiedzialni nie tylko za swoją pracę, ale także pracę całego zespołu. Zachęciło to ich  także do rozwijania swoich umiejętności w zakresie ICT.

Cztery dni w stolicy Europy minęły wyjątkowo szybko i dostarczyły wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Bez wątpienia to wspaniała przygoda i ogromne doświadczenie, a kiedyś po latach zostaną miłe wspomnienia.

Barbara Głuszcz, Dorota Zimacka, Agata Czarniakowska 

 

 

 

 

GALERIA