MEiN    KO-Białystok    CEN-Białystok     ODN-Łomża      OKE-Łomża     CKE-Warszawa  

 

    Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS
  • Strona główna

 

 

"Zielone Misje" wyróżnione w Europie

 

 
 

            W roku szkolnym 2015/2016 klub "Europejski Krąg" działający w naszej szkole realizował projekt  eTwinning "Zielone Misje" ("Green Missions"),  który 26 sierpnia 2016 roku otrzymał Krajową Odznakę Jakości eTwinning, zaś 22 listopada 2016 uznając podejmowane działania za szczególnie oryginalne i nowatorskie, reprezentujące najwyższy europejski poziom, przyznano mu prestiżową Europejską Odznakę Jakości.

            W projekcie brali udział uczniowie klas IV-VI pod kierunkiem Barbary Głuszcz (koordynator),  Doroty Zimackiej oraz Agaty Czarniakowskiej. Głównym celem projektu było podniesienie świadomości uczniów (9-11 lat) w zakresie ochrony środowiska i kształtowanie ich postaw prozdrowotnych. Od początku uczniowie byli podzieleni na grupy międzynarodowe i uczestniczyli w misjach związanych m.in. z ochroną zwierząt, recyklingiem, oszczędzaniem energii i zdrowym stylem życia, w których doskonaląc znajomość języka angielskiego, umiejętność korzystania z nowoczesnych technologii, komunikację i umiejętność pracy zespołowej wypracowali wspólnie liczne produkty końcowe. W trakcie projektu jego uczestnicy stworzyli maskotki: postać pozytywną, dbającą o środowisko Greennie oraz postać negatywną, leniwą i myślącą jedynie o swoich przyjemnościach Muddler, które nie tylko stały się bohaterami wspólnie napisanych opowiadań, ale odwiedziły też wszystkie szkoły partnerskie przywożąc im do wykonania ciekawe zadania oraz drobne podarunki. Swoje przygody maskotki projektu udokumentowały w specjalnych dziennikach podróży.

            Ciekawym doświadczeniem okazała się rywalizacja zespołów w quizach językowych serwisu Freerice, działającego w ramach Światowego Programu Żywnościowego ONZ, w którym uczniowie odpowiadając na pytania dotyczące języka angielskiego zdobywali nie tylko punkty dla swoich zespołów, ale także ziarenka ryżu, przekazywane następnie głodującym dzieciom (każda prawidłowa odpowiedź oznaczała przekazanie przez sponsorów za pośrednictwem  ONZ-owskiego Światowego Programu Żywnościowego 10 ziarenek  dla potrzebujących). Rozwiązując testy uczniowie nie tylko dobrze się bawili, uczyli, ale też z dumą prezentowali znajomym swoje rezultaty, które przekładały się na realną pomoc w dożywianiu ludzi.

            Wszystkie działania w ramach projektu zaowocowały wspólnymi produktami końcowymi, praca nad którymi przyczyniła się do udoskonalenia umiejętności językowych naszych uczniów oraz wyposażyła ich w nowe wiadomości i umiejętności z zakresu TIK. Dzięki projektowi dzieci poznały także zasady zdrowego stylu życia oraz sposoby, w jaki mogą pomóc środowisku. W ramach misji recyklingu udało nam się zebrać: 550 kg nakrętek, 350 kg baterii oraz 800 kg makulatury.

Barbara Głuszcz