MEiN    KO-Białystok    CEN-Białystok     ODN-Łomża      OKE-Łomża     CKE-Warszawa  

 

    Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS
  • Strona główna

 

 

 

Klasa III A czyta „Lekturki spod chmurki”

 

 
 

W tym roku uczniowie klasy III A przystąpili do realizacji międzynarodowego projektu edukacyjnego „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki” pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i  Nauki. Czekały na nas trzy moduły powiązane z kolejnymi porami roku. W każdym z modułów  uzupełnialiśmy „lekturnik”, wykonywaliśmy zaproponowane przez organizatorów zadania, a chmurka Tosia – bohaterka całego cyklu, zapraszała nas do rozmaitych krain.

Jesienią razem z Tosią zawędrowaliśmy do krainy drzew. Organizatorzy projektu przygotowali wiele ciekawych zadań. Uczniowie przeczytali lekturę pt. „Drzewo do samego nieba” pani Marii Terlikowskiej. Ulepili z plasteliny „Czytusie”, które miały przypominać im o czytaniu. 10 października wspólnie świętowaliśmy „Dzień Drzewa”. Dzieci pisały opowiadania twórcze, których bohaterem było dowolne drzewo. Poznały pracę leśnika. Wykonały piękne prace plastyczne przedstawiające drzewa w jesiennej szacie. Wykonały lapbooki na temat drzew. Zastanawialiśmy się nad znaczeniem drzew i sposobami ich ochrony. Na gazetce klasowej pojawił się kontur drzewa, a każdy z uczniów, który przeczytał dowolną książkę mógł dekorować je kolorowymi liśćmi ze swoim imieniem i tytułem książki. W ten sposób powstało piękne, jesienne drzewo czytelnicze.

Zimą chmurka Tosia zaprosiła nas do krainy śniegu. Jako lekturę do realizacji drugiego modułu wybraliśmy „Królową Śniegu”.  Nasza klasa zamieniła się w zimową krainę. Królowały w niej wykonane przez dzieci bałwanki. Dzieci w dalszym ciągu miały możliwość współtworzenia dekoracji - tym razem poprzez dopinanie na gazetce klasowej płatków śniegu z zapisanymi tytułami książek, które przeczytały.

Wiosną zagościliśmy w krainie słońca. Tym razem, oprócz chmurki Tosi towarzyszyli  nam bohaterowie książki pt. „Dzieci z Bullerbyn”. Przygody koleżanek i kolegów ze Szwecji bardzo podobały się moim wychowankom. Z dużym zaangażowaniem przystąpili do wykonania makiety Bullerbyn. Uczniowie pracowali w grupach, a praca pochłonęła ich bez reszty. Zadanie okazało się wspaniałą zabawą. Wspólnie świętowaliśmy Dzień Ziemi.

Działania projektowe zakończyliśmy otrzymaniem od organizatorów certyfikatu. Praca podczas realizacji projektu była ciekawym doświadczeniem. Oprócz korzyści edukacyjnych była wspaniałą okazją do wielu działań integrujących klasę.

Dorota Strenkowska