MEiN    KO-Białystok    CEN-Białystok     ODN-Łomża      OKE-Łomża     CKE-Warszawa  

 

    Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS
  • Strona główna

 

 

 

„Czwórka” w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu

 

 
 

Międzynarodowy projekt „Bits and Pieces of Culture (To i owo o kulturze) realizowany przez „Czwórkę” ze środków unijnych w ramach programu Erasmus+ dobiegł już końca. Chociaż raport końcowy złożymy dopiero za dwa tygodnie, to już dziś możemy pochwalić się naszymi sukcesami. Projekt otrzymał nie tylko Krajową Odznakę Jakości, ale został również laureatem ogólnopolskiego konkursu „Nasz Projekt eTwinning 2021”.

Pożegnanie uczestników projektu miało miejsce w dniach 1.02-5.02.2021 w czasie wymiany uczniów w Grecji – po raz drugi spotkanie uczniów odbyło się w formule wirtualnej. Tygodnie poprzedzające wirtualną mobilność w Patrze poświęconą sztuce i fotografii były intensywne, z wieloma popołudniowymi łączeniami online, podczas których 12 uczniów z „Czwórki” poznawało narzędzia niezbędne do pracy w grupach międzynarodowych oraz przygotowywało potrzebne materiały.  Uczniowie okazali się odpowiedzialni, gotowi do zaangażowania się pomimo trudności związanych z pandemią, jakby czuli, że dzielą z nami odpowiedzialność za realizację projektu. Podczas greckiej mobilności niektórzy partnerzy łączyli się ze szkoły (Grecja, Hiszpania, Włochy), a niektórzy z domu (Polska, Chorwacja i Cypr). I tym razem korzystaliśmy z platformy cyfrowej Zoom (sala główna i pokoje grup międzynarodowych), przy wsparciu platformy Twinspace. W czasie pracy z rówieśnikami z 5 krajów, poprzez eksperymentowanie z fotografią, interpretacje słynnych obrazów czy memy dzieci odkryły inny sposób tworzenia sztuki, być może bliższy współczesnym nastolatkom. Poznały także sławnych malarzy, rzeźbiarzy i ich dzieła. Dzięki grze miejskiej w formie Escape Roomu uczniowie mieli okazję poznać Patrę i jej okolice. Wirtualnie zwiedzili też najsłynniejsze miejsca w Grecji. Kiedy nadszedł czas pożegnania, wszyscy byli bardzo wzruszeni - radość ustąpiła smutkowi, ponieważ zbliżaliśmy się do końca tego cudownego doświadczenia, jakim była grecka mobilność, a także dlatego, że była to już ostatnia wymiana w ramach naszego projektu. Końcowy film „niespodzianka” przedstawiony przez szkołę goszczącą pięknie podsumował najlepsze momenty naszej wspólnej przygody z Erasmusem, którą rozpoczęliśmy w 2018 r. Pożegnania zawsze są trudne - łza zakręciła się w niejednym oku ...

Pracując przez ponad dwa lata nad zadaniami naszego projektu, uczniowie poznali kulturę krajów partnerskich i w naturalny sposób poprawili swoje umiejętności językowe. Rozwinęli też swoje kompetencje cyfrowe – poznali nowoczesne serwisy i z powodzeniem wykorzystują je do nauki, jak też sprawnie posługują się nimi w czasie wolnym od zajęć. Tworząc najważniejsze produkty, pracowali w międzynarodowych grupach. Dzięki temu udoskonalili kompetencje miękkie (umiejętność współpracy, dobrej organizacji czasu pracy i komunikacji), które są najbardziej pożądane przez współczesnych pracodawców, a więc przydadzą się uczniom, kiedy wkroczą na nasz rynek pracy. Liczne pozytywne uwagi dotyczące umiejętności polskich uczniów ze strony nauczycieli z innych krajów poprawiły ich samoocenę – dzieci są dumne, że były liderami swoich grup i odniosły sukces na arenie międzynarodowej. 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego blogu, gdzie zamieściliśmy szczegółowe informacje dotyczące greckiej mobilności oraz innych naszych projektowych przedsięwzięć: https://bitspoland.blogspot.com/

To nie koniec sukcesów „Czwórki” w zakresie współpracy międzynarodowej. Projekt eTwinning pt. „Let’s take a stand” (Zajmijmy stanowisko) realizowany w ubiegłym roku przez klasę 5a pod kierunkiem Barbary Głuszcz również znalazł się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu „Nasz projekt eTwinning 2021”.   Klasyfikację miejsc (1-3) poznamy dopiero podczas ceremonii wręczenia nagród, która będzie miała miejsce w Warszawie 1 czerwca.

Koordynator projektów - Barbara Głuszcz