MEiN    KO-Białystok    CEN-Białystok     ODN-Łomża      OKE-Łomża     CKE-Warszawa  

 

    Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS
  • Strona główna

   

Klub 4H i bociany

 

 
 

 

Z działań ekologicznych podejmowanych przez nasz klub były  między innymi zadania z dziedziny ornitologii, a dokładniej ochrony bociana białego i jego żerowisk. Nasz niemały bociani dorobek prezentowaliśmy w czasie trwania „Drzwi Otwartych Szkoły”, na apelach, konkurach szkolnych i krajowych, w Internecie i lokalnej prasie. Braliśmy udział w VI Międzynarodowym Spisie Bociana Białego w gminie Zambrów. W czasie obchodów Dnia Bociana, który przypada 31 maja, organizowaliśmy liczne konkursy: wiedzy, plastyczne; układaliśmy: wiersze w języku polskim i angielskim, bocianie krzyżówki i rebusy.

Uczyliśmy się kręcić filmy o tematyce przyrodniczej z bocianem w roli głównej. Zapraszaliśmy przedszkolaki, aby przybliżyć im bocianią tematykę. Gościliśmy prelegentów – pasjonatów. Bardzo pomocna w realizacji projektu okazała się przygotowana przez nasz klub ulotka informująca i propagująca akcje zbierania sznurków z pól i łąk. Cyklicznie rozdawaliśmy je mieszkańcom pobliskich wsi, zwłaszcza jak zrozumieliśmy, że ten problem jest mało znany wśród naszej społeczności. My sami braliśmy niejednokrotnie udział w akcjach zbierania plastikowych sznurków (np. ogólnopolska akcja „Najdłuższy sznurek świata dla ochrony bocianów”). Zbieraliśmy je z pól, łąk, gdzie były zostawiane po żniwach i innych pracach rolnych. Wiosną, gdy trafiają one do gniazd jako wyściółka, zanoszone tam przez bocianich rodziców, często oplątują się wokół nóg piskląt i stają się przyczyną ran, martwicy kończyn, a nawet ich śmierci. Świadomi tych niebezpieczeństw, penetrowaliśmy w poszukiwaniu tych specyficznych odpadów, okolice miejscowości: Laskowiec Stary, Zambrów, Łady Borowe, Grochy Łętownica, Wola Zambrowska, Koziki Jałbrzyków Stok oraz Wojny Pietrasze. Przez kilka sezonach zbieraliśmy i usuwaliśmy z terenów rolniczych sznurki, ratując w ten sposób zapewne niejedno bocianie pisklę.

Z kolei w drugiej ulotce, także skierowanej do rolników, zachęcaliśmy ich do podejmowania praktyk rolniczych, prowadzących do ekologizacji produkcji rolniczej. Ciekawym sposobem zdobywania wiedzy było przeprowadzanie „wywiadów” z bocianami. O naszej bocianiej działalności pisaliśmy w gazetce wydanej przez nasz klub „Młody Ekolog”. Aktywnie włączyliśmy się w zbiórkę pieniędzy na zakup ziemi pod 10 społeczny rezerwat PTTT „proNatura” (3,12 ha podmokłych łąk) w woj. dolnośląskim. Przekazaliśmy wtedy 305 zł.

Podczas wakacyjnych miesięcy od szeregu lat rejestrowaliśmy gniazda bociana białego w gminie Zambrów. Dzięki tej pracy możliwa była ocena sytuacji polskich boćków w poszczególnych latach. Poprzez uwrażliwianie społeczeństwa na los tych ptaków mamy nadzieję, że nie dopuścimy, aby podzielił on los swych niemieckich, duńskich czy holenderskich braci. Prócz obserwacji własnych czasami przeprowadzaliśmy rozmowy z mieszkańcami posesji, na których lub w pobliżu których znajdowały się gniazda. Wszystkie zdobyte informacje o bocianach skrzętnie notowaliśmy, a wyniki obserwacji przekazywaliśmy do PTPP „pro Natura”. W ten sposób stanowią one uzupełnienie ogólnopolskiej bazy gniazd bociana białego.

Najbardziej jednak widowiskowym zadaniem w naszej „bocianiej” działalności było organizowanie ogólnoszkolnego konkursu „Bocianie Przebieranie”. To niesamowite wrażenie zobaczyć setkę bocianów zgromadzonych na niewielkiej przestrzeni – sali gimnastycznej, gdzie przeważały tylko kolory: czerwony, czarny i biały. A pomysłowość młodych ludzi była nieograniczona. Dzieci wspaniale wywiązywały się z powierzonego zadania, a obserwatorzy prezentacji byli zachwyceni ich kreatywnością.

Realizacja powyższych przedsięwzięć jest bez wątpienia motorem rozwoju osobowości każdego młodego klubowicza.

Dorota Zimacka

(Opiekun Klubu 4H)