MEiN    KO-Białystok    CEN-Białystok     ODN-Łomża      OKE-Łomża     CKE-Warszawa  

 

    Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS
  • Strona główna

 

 

 

KTO MIESZKA W ZWIERZYŃCU?

 

 
 

Od zawsze są obok nas . Niektóre  budzą  zachwyt, chęć przytulenia i zabrania do domu, inne zaś lęk i panikę. Zwierzęta. Różne, lecz  zawsze inspirujące… W miękkim  futrze i w twardej skorupie, ozdobione piórami i z czółkami na głowie, uzbrojone w pazury, lub z delikatnymi łapkami, skrzydlate i płetwiaste, na dwóch nogach lub wielu włochatych odnóżach.

Kto mieszka w zwierzyńcu ? – to temat przewodni warsztatów, w których uczestniczyli uczniowie klasy II b ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Zambrowie z wychowawczynią Grażyną Jankowską i Małgorzatą Spiegel – nauczycielem bibliotekarzem.

Warsztaty czytelnicze z elementami plastyki oraz dramy  odbywały się w Bibliotece Publicznej Oddział dla Dzieci w ramach zajęć koła czytelniczego „ Z książką przez cztery pory roku”. Pani Barbara Myszko przygotowała dla naszych wychowanków wiele atrakcji.

Na początku uczniowie uczestniczyli w grze integracyjno – pamięciowej . Następnie dyskutowali na temat „Dlaczego zwierzęta są ważne , jakie są zagrożenia wobec  nich oraz w jaki sposób można je chronić ? Rozwiązywały zagadki o zwierzętach leśnych, egzotycznych, domowych, rozpoznawały piosenki i przysłowia o zwierzętach. Prowadząca przeczytała dzieciom historię o dzikich kotach z książki „Zwierzyniec”, która bardzo spodobała się dzieciom.

W dalszej części zajęć uczniowie siedząc w kręgu tworzyły dalszą część historii. Każdy z uczestników dopowiadał zdanie.

Następnie dzieci pod opieką pani Maryli Ferenc wykonały maski lwów z wykorzystaniem materiałów plastycznych. Zajęcia sprawiły dzieciom ogromną radość.

Na zakończenie uczniowie na pamiątkę otrzymali książkę pt. „ Zwierzyniec ” w której zwierzęta z dzieł polskich artystów stają się bohaterami opowiadań i wierszy.

Były to wspaniałe warsztaty czytelnicze. Zdobyte w ten sposób wiadomości na temat zwierząt na długo pozostaną w pamięci. Jestem przekonana , że zainspirują również moich wychowanków do częstszego sięgania po książki.

Grażyna Jankowska