MEiN    KO-Białystok    CEN-Białystok     ODN-Łomża      OKE-Łomża     CKE-Warszawa  

 

    Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS
  • Strona główna

 

 

 

Wizyta uczniów z Węgier w ramach tygodnia misyjnego

 

 
 

Sziasztok !”, tak oto przywitali nas goście z Węgier, którzy odwiedzili naszą szkołę 22 października br. Spotkanie zostało zorganizowane przez szkolny wolontariat, w ramach ogólnopolskiego projektu Podaj Dobro Dalej.

Uczniowie wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Galgaheviz oraz z proboszczem miejscowej parafii w zwiedziło naszą szkołę. Młodzież z Węgier gościła również na lekcji w świetlicy szkolnej oraz w klasie III a, gdzie uczyła dzieci podstawowych zwrotów w języku węgierskim.

Przyjazd gości zbiegł się z obchodzonym w kościele katolickim tygodniem misyjnym. W związku z tym nasi wolontariusze zorganizowali apel poświęcony misjom, w którym udział wzięli uczniowie z klas VII-VIII oraz zaproszeni goście.

W czasie apelu został wyświetlony krótki film z wyjazdu naszych wolontariuszy na misje na Węgrzech. Ponadto, na specjalne zaproszenie organizatorów, przybyła wolontariuszka Wolontariatu Misyjnego Salvator. Pani Agnieszka Wrzesińska opowiedziała o idei WMS-u oraz o śp. Helenie Kmieć, dzięki której rozpoczęła się przygoda z misjami w naszej szkole.

Po apelu Węgrzy wyjechali do Warszawy, by zwiedzić najważniejsze zabytki naszej stolicy. Jednak największą atrakcją okazało się wieczorne spotkanie przy wspólnym stole przybyłych gości z naszymi wolontariuszami. Młodzież bardzo szybko nawiązała kontakt, pomimo bariery językowej. Wspólne rozmowy, zdjęcia

i żarty trwały do późnego wieczoru. Na koniec spotkania goście otrzymali od nas drobne upominki. Również nasi wolontariusze dostali pamiątki z Węgier. Ponadto, na ręce opiekunów z SP4 została wręczona ręcznie wykonana gliniana tabliczka w barwach narodowych naszych państw.

Spotkanie choć krótkie jednak już przynosi pozytywne owoce. W sercach naszej młodzieży rozpaliła się chęć służenia drugiemu człowiekowi. Dzieci zobaczyły sens uczenia się języków obcych. Ponieważ misje, to nie tylko możliwość poznania innych kultur i pogłębiane swojej wiary. To przede wszystkim  kontakt z drugim człowiekiem.

Jesteśmy pewni, że to nie było ostatnie spotkanie z naszymi gośćmi, bowiem zostaliśmy już zaproszeni na kolejne półkolonie organizowane przez księdza proboszcza w Galgaheviz.

Szkolny Wolontariat