MEiN    KO-Białystok    CEN-Białystok     ODN-Łomża      OKE-Łomża     CKE-Warszawa  

 

    Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS
  • Strona główna

 

 

 

Czworonożni strażnicy

 

 
 

W Polsce służba więzienna posiada 99 psów specjalnych i 27 patrolowo – obronnych. Potrafią one szukać narkotyków oraz ochraniają zakłady karne.

            W czwartek, 23 listopada, na terenie naszej szkoły przebywały dwa psy, które pełnią służbę w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze. Wraz ze swoimi przewodnikami zaprezentowały swoje umiejętności naszym wychowankom. Owczarki belgijskie Lala i Aron są doskonale wytrenowane. Nie tylko potrafią reagować na komendy swoich opiekunów. Przekonaliśmy się też w jaki sposób atakują przestępcę, jak bardzo są silne i zdyscyplinowane. Dowiedzieliśmy się, że psy poddawane są specjalnemu szkoleniu. Tresura psa patrolowo – obronnego trwa 12 tygodni. Podczas szkolenia zwierzę uczy się współpracy z opiekunem, służby patrolowej, pokonywania torów przeszkód, a także pościgów za zbiegami, obrony i ataku. Szkolenie psów specjalnych trwa dłużej ze względu na bardziej skomplikowane zadania, którym mają sprostać. Zwierzęta uczą się rozpoznawać zapachy narkotyków i substancji zabronionych, które trafiają do więzień. Po zakończeniu szkoleń zwierzęta odbywają służbę w przydzielonych zakładach karnych i aresztach śledczych. Służba psa w więziennictwie trwa średnio około 9 lat.

            Nasi wychowankowie z zainteresowaniem oglądali pokazy psich umiejętności i słuchali wyjaśnień ich przewodników. Zajęcia z psami służbowymi tak bardzo podobały się dzieciom, że wielu spośród nich chciałoby w przyszłości zostać przewodnikiem psów służbowych.

            Składamy serdeczne podziękowania Dyrektorowi Zakładu Karnego w Czerwonym Borze,  opiekunom psów oraz pani Ewie Strublewskiej za zorganizowanie zajęć.

Dorota Strenkowska