MEiN    KO-Białystok    CEN-Białystok     ODN-Łomża      OKE-Łomża     CKE-Warszawa  

 

    Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS
  • Strona główna

 

 

 

„Czwórka dla Niepodległej

 

 
 

Zambrowska Czwórka już od początku roku przygotowywała się do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasza placówka przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu „Szkoła młodych patriotów”. W ramach projektu odbywały się różnorodne konkursy: recytatorskie, historyczne, pieśni patriotycznych oraz na plakat promujący obchody tak ważnej rocznicy. Nasi uczniowie brali również udział w debacie na temat patriotyzmu, zastanawiali się co znaczy bycie patriotą, oraz opracowali kodeks postaw patriotycznych. Zrealizowane zadania zostały wysoko ocenione przez komisję konkursową, która przyznała Czwórce tytuł „Szkoły młodych patriotów”.

Przez cały październik nasi uczniowie brali udział w akcji  zorganizowanej przez bibliotekę „100 książek na stulecie”. Za zebrane pieniądze  zostaną zakupione nowe książki historyczne i patriotyczne, które będą pamiątką obchodów tej ważnej rocznicy.

Również obecny tydzień obfitował w działania mające upamiętnić odzyskanie niepodległości przez Polskę. Dla podkreślenia uroczystej atmosfery szkoła została przystrojona w biało – czerwone dekoracje: flagi, kwiaty oraz plakaty wykonane przez uczniów. Najmłodsi  wzięli udział w konkursie piosenki patriotycznej. Zgromadzeni rodzice i nauczyciele z wielkim zainteresowaniem wysłuchali uczestników konkursu.  Stał się on okazją do wspomnień, wzruszeń oraz dostarczył wielu artystycznych przeżyć.

  W środę, 7 listopada, około 250 uczniów klas edukacji wczesnoszkolnej zaśpiewało 12 pieśni patriotycznych. Celem przedsięwzięcia była  popularyzacja utworów żołnierskich, podtrzymywanie tradycji narodowych oraz zachęcenie dzieci  do czynnego udziału w  tak ważnym dla Polaków święcie. Można było usłyszeć: „Wojenko, wojenko”, „Piechotę”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”. Największe wrażenie na zgromadzonych zrobiły jednak „Rota” i piosenka „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Nasi wychowankowie śpiewali z zaangażowaniem, z serca, a my – nauczyciele - widzieliśmy, że czują się dumni z bycia Polakami.

 Uczniowie klas IV- VIII brali udział w konkursie plastycznym  „Pocztówka na 100 - lecie niepodległości”, przygotowali też prezentację multimedialną pt. „Drogi Polaków do odzyskania niepodległości”. Nauczyciele na lekcjach wychowawczych  rozmawiali z uczniami nt. „100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Miejsca pamięci narodowej w Zambrowie i okolicach.” Wszystko to po to, aby zachęcić uczniów do poznawania przeszłości i historii Polski, a w szczególności historii lokalnej, przybliżyć walki narodu o niepodległość, przypomnieć postaci i symbole związane z odzyskaniem suwerenności państwa polskiego.

W piątek, 9 listopada, o godzinie 11.11 cała społeczność szkoły przyłączyła się do akcji bicia rekordu w śpiewaniu hymnu państwowego. Uczniowie wzięli również udział w zawodach sportowych. Na pamiątkę setnej rocznicy przebiegli 100 okrążeń boiska.

Najważniejszym wydarzeniem był apel z okazji święta narodowego. Gościem honorowym apelu był Burmistrz Miasta Zambrów – p. Kazimierz Dąbrowski. Po południu, o godzinie 17.00, zaprosiliśmy uczniów, rodziców i wszystkich sympatyków naszej szkoły do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Wszyscy uczestnicy z zaangażowanie śpiewali rozmaite pieśni patriotyczne przy akompaniamencie p. Mariusza Prusińskiego.

Organizatorzy obchodów stulecia niepodległości składają podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji zadań związanych z projektem „Czwórka dla Niepodległej”.

Dorota Strenkowska

Wioletta Walasek

Marlena Kraszewska