„Czwórka” dla Niepodległej

Narodowe Święto Niepodległości to ważna uroczystość dla wszystkich Polaków. Pamięć o tak istotnym wydarzeniu jest szczególnie bliska społeczności Szkoły Podstawowej nr 4 w Zambrowie.

W tym roku na obchody Święta Niepodległości składało się wiele działań. Uczniowie klas I- III wykonali wybraną przez siebie piosenkę patriotyczną, która następnie została nagrana i zaprezentowana społeczności szkolnej w formie prezentacji.

Najlepsi śpiewacy wzięli udział w konkursie piosenki patriotycznej przebiegającym pod hasłem „Dla Ciebie Polsko”. Honorowy patronat nad konkursem objął Senator Rzeczpospolitej Polskiej – pan Marek Adam Komorowski. Młodzi wykonawcy z dumą śpiewali piosenki patriotyczne. Zwycięzcy zostali nagrodzeni podczas apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Uczniowie klas IV – VIII mieli możliwość wzięcia udziału w dwóch konkursach: wiedzowym, w którym musieli wykazać się znajomością ważnych wydarzeń w historii Polski oraz plastycznym, polegającym na wykonaniu plakatu lub pocztówki o tematyce związanej z obchodami Święta Niepodległości.

Cała społeczność szkoły miała możliwość śpiewania pieśni patriotycznych podczas zajęć. Pomocna okazała się tu przygotowana przez organizatorów prezentacja zawierająca akompaniament do najbardziej znanych piosenek związanych z historią naszego kraju.

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości przystąpiliśmy do akcji „Szkoła dla Niepodległej”. O symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”.

Najważniejszym wydarzeniem obchodów był uroczysty apel. Gościem honorowym był Senator Rzeczpospolitej Polskiej – pan Marek Adam Komorowski. Uczniowie wierszami, piosenką i tańcem znakomicie zaprezentowali historię naszego kraju. Była to niezapomniana lekcja patriotyzmu.

Apel był też okazją do podsumowania konkursów i wręczenia nagród najlepszym.

Jan Długosz napisał: „Znajomość historii (…) jest uważana za nauczycielkę życia”. Cieszymy się, że nasi uczniowie mogą uczyć się jej nie tylko podczas zajęć, ale też włączając się w obchody tak ważnych rocznic.

Dorota Strenkowska i Marlena Kraszewska

Skip to content