BIBLIOTEKA POLECA

Biblioteka szkolna poleca książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Ktoś w szkolnej bibliotece niszczy książki!

Biblioteka szkolna poleca …

Władysław Broniewski ( 17 XII 1897 r. – 10 II 1962 r.)

„Legenda o Mikołaju” Małgorzata Szewczyk

150 rocznica urodzin Marii Skłodowskiej Curie

Bohaterką książki jest Basia zwana Hajduczkiem, która spotyka pana Ignacego Mosia, fundatora zbiorów Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu.

Pan Ignacy znał dzieci Henryka Sienkiewicza:  syna Henryka Józefa i córkę Jadwigę. Jest ojcem chrzestnym prawnuczki pisarza – Kasi.

Czy wiesz, że młody Henio na świadectwie gimnazjalnym miał prawie same trójki a z języka polskiego i z historii powszechnej – oceny celujące! Do jednej klasy chodził z synem Stanisława Moniuszki. Uwielbiał żarty i dowcipy, miał znakomite poczucie humoru. Miał ukochane psy: jamnika
i wyżła. Odbył długą podróż po Ameryce i Afryce. Kilka lat później wspomnienia wykorzystał, pisząc „W pustyni i w puszczy”.

W 1905 r. Henryk Sienkiewicz za całokształt twórczości otrzymał Literacka Nagrodę Nobla.

Z okazji 25-lecia pracy Polacy podarowali pisarzowi pałacyk z dużym parkiem w Oblęgorku.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, dlaczego Polacy kochają Noblistę i jak się zmieniał  świat
w czasach, gdy żył Henryk Sienkiewicz,  przyjdź do biblioteki oraz wypożycz i przeczytaj książkę pt. „Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu”, którą napisała  Anna Czerwińska-Rydel. Do lektury zapraszam wszystkich a szczególnie tych, którzy uczestniczyli w spotkaniu z autorką książki o Henryku Sienkiewiczu, które odbyło się w 2016 r. Bibliotece Publicznej w Oddziale dla Dzieci.

Joanna Wiaksa

nauczyciel bibliotekarz