MEiN    KO-Białystok    CEN-Białystok     ODN-Łomża      OKE-Łomża     CKE-Warszawa  

 

   
   

Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej

 

10 maja 2019 roku w Oddziale dla Dzieci MBP w Zambrowie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego podzielono się wrażeniami przeczytanej książki Zuzanny Orlińskiej pt. "Ani słowa o Zosi".

Tosia czyli Antonina Chrobot to bohaterka powieści dla dzieci i młodzieży pt. "Ani słowa o Zosi". Tosia wybiera się z mamą i jej koleżanką w podróż służbową. Dziewczynka przeżywa miłosne zauroczenie i wpada na trop tajemniczej historii rodzinnej.

Na początku wszyscy uczestnicy siedząc na podłodze w okręgu, kolejno zapoznawali nas ze swoim znakiem zodiaku i jednym słowem opisywali swój charakter. Ciężko jest powiedzieć coś dobrego o sobie, łatwiej jest krytykować.

Klubowicze otrzymali ilustracje związane z treścią utworu, które musieli połączyć w pary tak, aby odzwierciedlały sens opisanych zdarzeń. Uczestnicy wykazali się ogromną kreatywnością i znajomością książki.

Na zakończenie klubowicze DKK pracując w zespołach przedstawili swoje pomysły na planszach: instrukcja obsługi nastolatka, instrukcja obsługi rodzica oraz plakat dla mamy Tosi, mający na celu ukazanie pozytywnego wizerunku młodzieży.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 14 czerwca 2019 r.

Omówiona zostanie książka Beaty Ostrowickiej pt. "Niezwykłe wakacje".

M. Spiegel

21 stycznia 2019 r., pierwszego dnia ferii zimowych, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oddziale dla Dzieci odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Siedmioro młodych klubowiczów dyskutowało o książce Małgorzaty Strękowskie j- Zaremba pt. "Willa trzech łotrów". Tego dnia świętowaliśmy również Dzień Babci i Dzień Dziadka.

Książka ta przypadła do gustu klubowiczom. Opisane są w niej przygody uczniów, którzy przebywają na letnim obozie z nauczycielem geografii. Kucharz , który gotował im posiłki to dość osobliwy człowiek. Jego dania nosiły nazwy niczym z horroru.

Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że przygody opisane w książce trzymają w napięciu. Morał z książki płynie taki, że nawet najwięksi wrogowie mogą stać się przyjaciółmi.

Uczestnicy spotkania wykonali też laurki z okazji Dnia Babci i Dziadka, które mogli później wręczyć swoim ukochanym dziadkom.

Następne spotkanie odbędzie się 22 lutego 2019 r., podczas którego zostanie omówiona książka Zuzanny Orlińskiej pt. "Ani słowa o Zosi".

M. Spiegel

 

Podobnie jak w ubiegłym roku w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie w przedświąteczny piątek, odbyło się spotkanie wigilijne członków Dyskusyjnego Klubu Książki.

W serdecznej atmosferze młodzi miłośnicy książek składali sobie świąteczne życzenia, łamali się opłatkiem i śpiewali kolędy. Były również gry i zabawy oraz kabaret przygotowany przez czterech chłopców.

Każdy z uczestników spotkania otrzymał upominek gwiazdkowy ufundowany przez dyrektora MOK-u w postaci biletu wstępu do kina na dowolny seans filmowy.

Panie pracujące w bibliotece przygotowały słodki poczęstunek i każdemu dziecku wręczyły własnoręcznie wykonanego aniołka. Na stole wigilijnym znalazły się również słodkości przyniesione przez uczestników.

M. Spiegel

30 listopada 2018 r. w czytelni Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie spotkali się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Książka Cezarego Harasimowicza "Uśmiech" przeniosła nas w świat andrzejkowych wróżb. 10-letnia dziewczynka o imieniu Tekla - główna bohaterka opowiadania, bardzo mocno przeżywa utratę mamy. Na przemian odczuwa złość, smutek, gniew i żal. Razem ze swoim tatą nie potrafi odnależć się w rzeczywistości. Lekarstwem na ból po odejściu bliskiej osoby stają się inni ludzie, których trzeba tylko dostrzec. Dziewczynka odzyskała upragnioną radość życia.

Aby tradycji stało się zadość, spotkanie przybrało formę andrzejkowych wróżb i zabaw. Klubowicze mogli poznać swój przyszły zawód, imię drugiej "połówki" itp.

Podczas spotkania poruszone zostały również sprawy organizacyjne. Uczestnicy  zapoznali  się z regulaminem konkursu, jaki został ogłoszony przez Instytut Książki pt. "Książkowy Guru". Na laureatów konkursu czekają bardzo atrakcyjne nagrody w formie czytników e-booków.

Następne spotkanie członków DKK odbędzie się 21 grudnia 2018 r.  Będzie to spotkanie wigilijne.

Małgorzata Spiegel

28 września 2018 roku odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.  W chwili obecnej do klubu DKK należy 16 osób z klas czwartych, piątych i szóstych z naszej szkoły.

Na spotkaniach DKK omawiamy wcześniej przeczytaną książkę. Dzielimy się wrażeniami i wymieniamy własne poglądy. Podczas zajęć panuje serdeczna atmosfera, dzięki której dzieci mają możliwość swobodnej wypowiedzi.

Pierwsze spotkanie po wakacjach było spotkaniem organizacyjnym. Uczestnicy podzielili się wrażeniami z wakacyjnych podróży. 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na zajęcia, które odbywają się w każdy ostatni piątek miesiąca o godz. 15.00 w Oddziale dla Dzieci MBP w Zambrowie.

Ustalono również lekturę do przeczytania na następne spotkanie- "Uśmiech" C. Harasimowicza.

M. Spiegel

Noc Bibliotek - to ogólnopolska wieczorno - nocna akcja  w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki.

8 czerwca br. Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie włączył się w tegoroczną akcję. Gry, konkursy i zabawy z książką trwały w bibliotece od godz. 18.00 do 22.00. 

Wieczór rozpoczął się od prezentacji kabaretu pt. "Dwanaście twarzy Janusza". Zabawne skecze w wykonaniu pięciu chłopców z Dyskusyjnego Klubu Książki wywoływały gromkie brawa i salwy śmiechu wśród pozostałych uczestników.

Quiz, w którym trzeba było wykazać się wiedzą, sprytem, sprawnością fizyczną i spostrzegawczością, cieszył się dużą popularnością wśród młodzieży. Do zabaw tych wykorzystano książki pt. "Gry i zabawy na cały rok" s. Fritza oraz "Radość zabawy" U. Vohlanda.

Następnie młodzież przygotowała "łamańce językowe". Zabawa polegała na jak najszybszym wypowiedzeniu trudnego i zarazem śmiesznego zdania. "Mistrzem Trudnej Wymowy"- został ten, kto najmniej się mylił i najwyrażniej wymawiał trudne wyrazy. Został nim - Oskar. Wszyscy uczestnicy Nocy Bibliotek mieli okazję wysłuchać pięknej gry na skrzypcach w wykonaniu Szymona - zdobywcy III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym w Lublinie oraz wysłuchać pięknej piosenki w wykonaniu Wiktorii.

Swoimi zdolnościami aktorskimi młodzież mogła wykazać się podczas prezentacji teatrzyku kukiełkowego pt. "Calineczka".

Na zakończenie spotkania, wszyscy uczestnicy wspólnie wykonali pamiątkowe plakaty i złożyli na nich swoje autografy. Każdy z uczestników otrzymał okolicznościowe zakładki i exlibrisy.

Słodki poczęstunek ufundowała Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

Dla wszystkich uczestników była to wyjątkowa noc - noc z biblioteką i książką. Było wiele śmiechu i zabawy. Do zobaczenia za rok.

M. Spiegel

W dniu 27.04.2018 r. dwanaścioro klubowiczów (w tym troje nowo zapisanych) spotkało się na kolejnym spotkaniu z książką. Dyskutowali o książce P. Bush pt. "Sekret Milly".

Książka opowiada o tym, że każdy z nas miał w swoim życiu dzień, o którym najchętniej by zapomniał. Milly, bohaterka wzruszającej książki dla młodzieży miała taki dzień, który nazywa Incydentem. Starała się za wszelką cenę wyprzeć go z pamięci. To przez to wydarzenie chodziła do terapeuty i nakłoniona przez niego zaczęła pisać dziennik. Na papier przelała swoje przeżycia, a w końcu także i Incydent. Zanim dowiemy się , co tak naprawdę wydarzyło się rok wcześniej, będziemy świadkami walki Milly o to, by nikt jej nie postrzegał przez pryzmat siostry. Nie chciała być tą "drugą."

Klubowicze stwierdzili:

- jest to trudna książka, ciężko się ją czyta,

- książka o radzeniu sobie z ciężkimi sytuacjami w życiu,

- książka o przyjaźni, o wybaczaniu.

Ponieważ mamy wśród uczestników klubu bliźniaki usłyszeliśmy kilka zabawnych sytuacji z ich życia. Na zakończenie spotkania wszyscy wykonali ozdoby wiosenne.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Na następnym, które odbędzie się 18.05.2018r. omawiana będzie książka A. Czerwińskiej-Rydel pt. "Matyda -tajemnica i marzenia"

M. Spiegel

23 marca 2018 r. w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej spotkali się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, by porozmawiać o książce Małgorzaty Strękowskiej - Zaremby pt. "Dom nie z tej ziemi".

Fabuła książki opiera się na historii trzech rodzin - Marysi, Daniela oraz rodziny z tajemniczego żółtego domu z ulicy Radosnej. Marysia od dłuższego czasu obserwuje tę rodzinę z ukrycia, zna jej tajemnicę.

Odkrywa wspólnie z przyjacielem Danielem, że ten dom potrafi zmieniać ludzi. Ten dom nie daje schronienia. Najgorzej mają jego mieszkańcy. Marysia o tym wie, ze swojej kryjówki w krzakach, gdzie czujnie obserwuje ten dom. Trzeba mu się dobrze przyglądać, żeby cokolwiek zauważyć.  Dzieci, które choć wyglądają normalnie, potrzebują pomocy.

Uczestnicy spotkania stwierdzili, że książka pokazuje jak ważna jest przyjaźń i zaufanie, mając wsparcie innych można dużo zmienić. Porusza też niezwykle ważny w dzisiejszych czasach problem przemocy domowej. Autorka nie mówi o niej wprost, tylko w sposób bardzo delikatny pokazuje ją oczami dziecka.

Na zakończenie spotkania klubowiczki wykonały ozdobę wielkanocną - kurczaka i złożyły życzenia wielkanocne.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Na następnym, które odbędzie się 27.04 br. omówiona zostanie książka Penelope Bush pt. "Sekret Milly".

 

M. Spiegel

W dniu 23.02. 2018 r. ośmioro uczniów z klasy piątej spotkało się w Oddziale dla Dzieci w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Tym razem nasze spotkanie poświęcone było książce Agnieszki Chylińskiej pt,. "Labirynt Lukrecji". To historia dziewczynki, która mieszka w dużej, starej kamienicy. Lukrecja nie ma żadnych koleżanek. Dziewczynka uwielbia śnić.

Pewnego razu Lukrecja we śnie trafia do labiryntu i tam znajduje pierwszą kopertę. Jest dla niej polecenie, aby przestała mówić. Dziewczynka postanawia spełnić to polecenie.

Co pewien czas labirynt wraca w snach Lukrecji i zostawia nowe zadania. Za każdym razem w życiu  dziewczynki dzieją się dziwne rzeczy.

W dalszej części spotkania klubowicze opowiadali o swoich niezwykłych snach. Następnie rywalizowali ze sobą podczas wykonywania zadań zamieszczonych w książce "Gry i łamigłówki". 

Młodzież w dwuosobowych zespołach musiała pokonywać różne przeszkody w labiryntach: "Kosmiczne bagna", Kręty kanion", "Liściaste jezioro", i "Gorzkie bajoro".

Następne spotkanie DKK odbędzie się w dniu 23.03.2018 r. i omówiona zostanie książka M. Strękowskiej - Zaremby pt. "Dom nie z tej ziemi".

M. Spiegel

W dniu 24.11.2017r.  członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dyskutowali na temat książki Barbary Kosmowskiej pt. "Kolorowy szalik" 

W książce zawarte są dwa opowiadania- tytułowy "Kolorowy szalik" oraz "Dziwne spodnie".

Bohaterami obu opowieści jest grupa dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej

Pewnego dnia w szkole pojawia się "Nowy". Chłopiec unika towarzystwa koleżanek i kolegów.

Zawsze jest  ciepło ubrany i szczelnie zawinięty kolorowym szalikiem, chociaż na dworze jest ciepło. Dzieci uważają go za dziwaka i nadają mu przezwisko - "Pieszczoch".

Tylko jedna dziewczynka - Marysia odkryje, że Tomek to nie żaden zadufany w sobie "Pieszczoch", ale samotny, odizolowany przez poważną chorobę chłopiec.

Kolejne opowiadanie pt. "Dziwne spodnie", dotyczy chłopca, który do miasta przeprowadził się ze wsi. Też jest "Inny". Wszyscy, oprócz Agnieszki, śmieją się z Michała.

Klubowiczom bardzo spodobała się książka. Stwierdzili, że jest pięknie wydana i niezwykle mądra.

Autorka uczy, że nie należy wyciągać pochopnych wniosków i szydzić z innych.

"Kolorowy szalik" to lektura godna polecenia każdemu młodemu czytelnikowi.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 19.12.2017r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

M. Spiegel

27 listopada w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie spotkali się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, by porozmawiać o książce Tomasza Małkowskiego pt. "O Kamilu, który patrzy rękami".

Każdy z uczestników chciał opowiedzieć jakieś zdarzenie z życia rodziny głównego bohatera - Kamila.

Chłopiec ma pięć lat i od urodzenia jest niewidomy i jak każde dziecko lubi biegać, skakać, pływać.

Kamil ma najwspanialszą siostrę na świecie - o rok starszą Zuzię, z którą robi psikusy, świetnie się bawi i która zawsze staje w jego obronie.

Kamil posiada doskonały słuch i umie "patrzeć" rękami. Ma kochającą rodzinę, która na wszelkie możliwe sposoby pokazuje mu otaczający świat. Rodzice chodzą z nim do restauracji, zwiedzają muzea, chodzą do zoo, uczą jazdy na rowerze.

Niewidomy  chłopiec spotyka jednak na swojej drodze bezmyślnych ludzi, którzy użalają się nad nim, a czasami nazywają ślepym głupkiem.

Klubowicze stwierdzili, że książka p. Małkowskiego jest piękna, ale niełatwa.

Książka uczy tolerancji i pokazuje jak się zachować w stosunku do osób niepełnosprawnych.

Na zakończenie spotkania każde z dzieci z zasłoniętymi oczami próbowało narysować obrazki, podpisać się pod nimi czy odszukać identyczne elementy. Okazało się, że zadania te nie były proste dla osoby niewidzącej.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 24 listopada b. r. Klubowicze będą dzielić się wrażeniami z przeczytanej książki B. Kosmowskiej pt. "Kolorowy szalik".

 M. Spiegel

Po letniej przerwie swoją działalność wznowił Dyskusyjny Klub Książki działający w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie.

W czytelni spotkało się 12 miłośników dziecięcej literatury. Do klubu dołączyło 6 nowych członków. Zajęcia zaczęły się od zabaw integracyjnych, podczas których każdy z uczestników wesoło i z humorem opowiedział o swoich zainteresowaniach. Niektóre dziewczynki zaprezentowały swoje talenty wokalne.

Podczas spotkania uczniowie wspominali  minione wakacje. Omówiono też nowe plany czytelnicze DKK.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się w listopadzie. Podyskutujemy wtedy o książce T. Małkowskiego pt. "O Kamilu, który patrzy rękami".

 M. Spiegel

W piątkowe popołudnie 26.05.2017 r. w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie obchodzono 5 - lecie istnienia Dyskusyjnego Klubu Książki.

W minionych 5 latach odbyło się 30 spotkań oraz przeczytano 30 książek i dyskutowano nad ich treścią. Liczba członków DKK nie jest stała. Obecnie klub liczy 12 członków.

Czym jest Dyskusyjny Klub Książki? To grupa osób, które kochają czytać i  spotykają się, żeby porozmawiać o książkach.

Każdemu spotkaniu klubu towarzyszą zajęcia związane z omawianą literaturą. Tym razem dziewczęta przeprowadziły przygotowane przez siebie quizy i kalambury. Klubowiczki tworzyły też własne "Drzewo życzeń".

Wartość i dorobek Dyskusyjnego Klubu Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej to - wiele wspólnych lektur, interesujące rozmowy, wymiana poglądów i przyjaźnie.

Następne spotkanie odbędzie się 13.06.2017 r.- będzie to ostatni DKK przed wakacjami.

M. Spiegel

W dniu 21.04.2017r. uczestnicy DKK spotkali się w Bibliotece Miejskiej , by porozmawiać o książce E. Knight pt. "Lassie, wróć".

Jest to książka o niezwykłym uczuciu, jakie połączyło psa - owczarka szkockiego imieniem Lassie i małego chłopca Joeya. Lassie należała do rodziny Carraclough. Z powodu problemów finansowych rodzina musiała sprzedać psa. Właścicielem Lassie został znany hodowca i miłośnik psów. Lassie kilkakrotnie uciekała od niego, ale zawsze Joe z ojcem odprowadzali ją z powrotem. Wkrótce nowy pan psa wyjechał z nim do swojej posiadłości w Szkocji. Lassie ucieka także stamtąd i wyrusza w podróż przez cały kraj. Podczas ciężkiej wędrówki pies wykazał się dużym sprytem i mądrością. W końcu dotarł do swoich dawnych właścicieli, którzy wzruszeni jej odwagą i wiernością postanowili już go nie oddać. Od tej pory chłopiec i Lassie byli nierozłączni.

Klubowiczki stwierdziły, że jest to piękna i wzruszająca historia. Działa bardzo na wyobraźnię, wywołując różnorakie emocje.

Na zakończenie spotkania klubowiczki wspólnie rozwiązały krzyżówkę dotyczącą treści przeczytanej książki.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 26 maja 2017r.. Będzie poświęcone 5 rocznicy działalności Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie.

M. Spiegel

W dniu 31.03.2017r. sześć klubowiczek spotkało się na kolejnym zebraniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Dyskutowały one o książce  A. Cholewińskiej - Szkolik pt. "Chaber, mały wilczek", idealnej dla młodych czytelników interesujących się światem zwierząt żyjących w lesie.

Sięgając po lekturę, dzieci nie tylko przeczytały ciekawą opowięść o dzikim wilczku, ale poznały też wiele ciekawostek związanych z życiem tych niezwykłych zwierząt objętych w Polsce ochroną. Autorka pisała o uczuciach zwierząt i o tym jak przywiązują się do tych, którzy otaczają je opieką i karmią.

Są też różnorodni bohaterowie. Poznamy zarówno tych dobrych, którzy znają wilki i ich zwyczaje, ale są też ci źli, którzy poprzez swą niewiedzę i brak szacunku do przyrody, zrobią wszystko, aby je z tego lasu usunąć.

Książka ta podobała się klubowiczkom. Stwierdziły, że duży druk i ilustracje zachęcają do przeczytania lektury.

Zbliżają się święta, więc uczestniczki spotkania wykonały ozdobę wielkanocną - kurczaka.

Następny DKK odbędzie się 28.04.2017r..Klubowiczki będą dzielić się wrażeniami z przeczytanej książki E. Knighta "Lassie wróć !".

Małgorzata Spiegel

 

W dniu 10.02.2017r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Tym razem spotkanie poświęcone było książce H. Webb pt. "Kto pokocha Psotkę". Jest to jedna z serii "Zaopiekuj się mną".

"Kto pokocha Psotkę" to historia dziewczynki, która wraz z rodziną przeprowadza się do innego miasteczka. Maja - bohaterka książki nie potrafi zadomowić się w nowym miejscu. Staje się coraz smutniejsza i zamknięta w sobie. Rodzice kupują Mai śliczną kotkę o imieniu Psotka.

Dziewczynka, mimo, że od dawna marzyła o kotku, teraz zachowuje się dziwnie. Ostentacyjnie ignoruje kotkę. Bawi się z nią tylko wtedy, gdy nikt tego nie widzi. Biedna Psotka nie rozumie dlaczego jej właścicielka raz jest czuła, a raz nieprzystępna.

Książka Holly Webb wywołała wiele emocji wśród klubowiczek, ale kończy się szczęśliwie. Maja bardzo pokochała Psotkę.

Na zakończenie spotkania dziewczynki wykonały portret kotka metodą origami. Prace zostały zamieszczone na wystawce w bibliotece,

Następne spotkanie DKK odbędzie się w dniu 31.03.2017r.i zostanie na nim omówiona książka A. Cholewińskiej -Szkolik pt. "Chaber, mały wilczek".

M. Spiegel

W dniu 30 XII 2016r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Miejskiej Bibliotece - Oddziale dla Dzieci.

Opowiadania o psach "Na psa urok" napisali pisarze-psiarze. Piętnastu autorów opowiada czytelnikom historie o swoich psach, lub tych, które spotkali w swoim życiu. Wiele z tych opowieści jest prawdziwych, wszystkie są o pieskach, które towarzyszą ludziom na dobre i na złe.To książka dla tych, którzy mają psy i dla tych, którzy o nich marzą.Psy z opowiadań , mają wyjątkowe imiona i wygląd. Wśród nich są rasowe i zwykłe kundle.Mają złamane serca po śmierci swych właścicieli, przysparzają często wielu kłopotów swym opiekunom, lecz gdy trzeba są dla nich wsparciem. Psy - oddani przyjaciele, potrafią uratować życie, a w niektórych opowiadaniach nawet zabierają głos.

Spotkaniu towarzyszyła wystawka książek o pieskach.

Następnie klubowiczki tworzyły "Kodeks dobergo przyjaciela zwierząt".

Na zakończenie spotkania napisały wspólne opowiadanie o bezdomnym psie.

Członkowie DKK spotkają się 20 I 2017r.. Omawiać będą wtedy książkę Holly Webb pt. "Kto pokocha Psotkę".

M. Spiegel

 

Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie zorganizował w dniu 25.11.2016r. kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

W spotkaniu uczestniczyło osiem młodych klubowiczek.

Tym razem dzieci dyskutowały na temat książki A. Stelmaszyk pt. "Monia ratuje Faraona". Jest to wesoła historyjka o dziewczynce, której zaginął kot. Kotek ma też nietypowe imię - Faraon. Powoduje to wiele śmiesznych nieporozumień. Dzieci były zachwycone zabawnymi ilustracjami zamieszczonymi w książce. Okazało się też ,że bardzo pomocny jest "Słowniczek trudnych wyrazów" zamieszczony na końcu książki.

Kolejnym punktem spotkania była prezentacja książek o kotach. Dzieci poznały zwyczaje kotów i inne ciekawostki dotyczące tych sympatycznych zwierzaków.

Każde spotkanie DKK jest urozmaicone zajęciami plastycznymi lub literackimi związanymi z omawianą książką. Tak było i tym razem. Dziewczynki z przyjemnością malowały portret kotka - Faraona, całego ubrudzonego sadzami z kominka. Spotkanie przebiegało w miłej i wesołej atmosferze.

Klubowiczki spotykają się 30.12.2016r.. Podyskutują wtedy o książce pt. "Opowiadania o psach. Na psa urok".

Małgorzata Spiegel

Dnia 26.10.2016 odbyło sie pierwsze po wakacjach spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie.

Zmienił się skład członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania omówione zostały więc sprawy organizacyjne oraz idea całego przedsięwzięcia.

Następne spotkanie DKK odbędzie sie 25.11.2016 roku. Zaczniemy od omówienia książki A. Stelmaszyk pt. ''Monia ratuje Faraona' , która zawiera dziesięć krótkich, zabawnych historyjek z wesołymi, kolorowymi ilustracjami.

Członkowie DKK :
  IV B.
 1.Grodzka Amelia
 2.Grodzka Natalia
 3.Lipińska Wiktoria
 4.Małach Julia
 5.Zaremba Karina 
 V A
 1.Dmochowska Dominika
 2.Kiczko Aleksandra 
V B
 1.Kulesza Natalia
 2.Orzechowska Aleksandra 
 V C
1.Czajkowska Zofia

M. Spiegel

3.06.2016r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie.

Jedna z klubowiczek przypomniała treść książki "Biała żyrafa" Lauren St. John, która została omówiona na tym spotkaniu. Każdy wyrażał swoją opinię na temat godnej polecenia pozycji książkowej. Dziewczynki stwierdziły, że książka jest ciekawa i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Bohaterką powieści jest 11-letnia Martin Allen, której rodzice giną. Jedyną krewną uprawnioną do opieki nad dziewczynką jest nieznana jej babcia, która mieszka w Afryce Południowej. Dziewczynka boi się nieznanego i egzotycznego świata. Mimo strachu ten obcy kontynent wciąga ją i intryguje. Tam poznaje magiczną - białą żyrafę.

"Biała żyrafa" to piękna powieść przygodowa. Poznajemy przyjażń bohaterki z żyrafą oraz malownicze krajobrazy dzikiej Afryki.

Każdy z czytających przeżywał niesamowite przygody razem z bohaterką.

Było to ostatnie spotkanie DKK w roku szkolnym 2015/2016.

M. Spiegel

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 15.04.2016r. w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie. Tematem naszego spotkania była książka autorstwa Ewy Karwan-Jastrzębskiej pod tytułem "Banda Michałka".

Autorka umiejętnie wprowadza młodego czytelnika w świat wielu przeróżnych perypetii grupy przyjaciół. Tytułowa banda - to ośmioro uczniów klasy piątej. W każdej sytuacji trzymają się razem. Pomagają starszym i ubogim.

Książka zawiera czarno-białe ilustracje A Karwowskiej, które nie przypadły do gustu klubowiczkom. Stwierdziły, że rysunki są nieciekawe i pozbawione emocji.

Banda Michałka" jest książką ciekawą i godną polecenia. Uczy lojalności i solidarności i to jest główne przesłanie tej książki.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 3.06.2016. o godz. 15.00. Klubowicze będą się dzielić wrażeniami z przeczytanej książki  Lauren St.John pt.:Biała żyrafa".

M. Spiegel

W piątek 4.03.2016r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem poznaliśmy perypetie rodziny Bronzików w książce Agnieszki Tyszka pt. "Czego uszy nie widzą".

Misia, Karolina i Zuzia to trzy siostry, które mieszkają same. Mają oczywiście rodziców, ale mama wyjechała w długą podróż służbową, a tata postanowił wieść życie pustelnika w nieznanym miejscu. Mama prosi o pomoc dziadka dziewczynek, którego one nie lubią.

Despotyczny dziadek usiłuje zaprowadzić u Bronzików swoje porządki. Okazuje się jednak, że dziadek nie jest taki zły i wprowadza kilka niebanalnych pomysłów na wychowanie dziewczynek.

A. Tyszka w swojej książce, ukazuje czytelnikom proces wzajemnej akceptacji i uczenia się siebie nawzajem. Nie zapomina też o dobrym dowcipie, problemach w szkole, kompleksach, przyjaźni i pierwszej miłości.

Każdy nastolatek i każdy rodzic znajdzie w tej książce coś dla siebie. Warto ją przeczytać.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 15.04.2016r. o godz. 15.00. Porozmawiamy o książce Ewy Karwan-Jastrzębskiej pt. " Banda Michałka".

M. Spiegel

Dnia 8.01.2016r. w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omawiano książkę Joanny Papuzińskiej pt. "Wędrowcy".

Spotkanie rozpoczęło się dyskusją nad treścią książki. Akcja opowiadania rozgrywa się w Wigilię Bożego Narodzenia. Zwykła wyprawa na zakupy zamienia się w niezwykła podróż. Agnieszka i jej brat Antek trafiają do podziemnego przejścia. Spotykają się z tajemniczą Starszą Panią, pomagają w sklepie zoologicznym, a nawet obserwują największy cud świata - cud narodzin. W czasie swojej wędrówki obserwują świat jakiego dotychczas nie zauważali.  

Joanna Papuzińska w pełnej ciepła i przygód powieści ukazała wartości uniwersalne jak miłość do rodziny, szacunek do osób starszych, potrzeba wzajemnej pomocy.

Weronika tak podsumowała książkę "Wędrowcy"- "Ta minipowieść ma czytelne przesłania, które mówią, że w każdej sytuacji  można sobie dać radę".

Karolina dodała: "Ta magiczna podróż Agnieszki i Antka otwiera nam oczy na wiele spraw. Uczy wrażliwości i pokazuje jak ważna może być obecność drugiego człowieka".

Zbliża się Dzień Babci i Dziadka i dlatego też uczestnicy spotkania wykonali kartki z życzeniami dla solenizantów.

Następne spotkanie członków DKK odbędzie się 26 lutego 2016r. Klubowicze będą dzielić się wrażeniami z przeczytanej książki Agnieszki Tyszki pt. "Czego uszy nie widzą".

Małgorzata Spiegel

 

Dnia 27.12.2015r. w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiano książkę Martina Widmarka pt. "Tajemnica diamentów". W dyskusji udział wzięło trzech członków DKK.

Akcja "Tajemnicy diamentów" rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby. W książe znajduje się mapka, więc każdy może zobaczyć, gdzie to jest. Bohaterami są Lasse i Maja, którzy prowadzą amatorskie biuro detektywistyczne. W miasteczku dochodzi do kradzieży drogocennych kamieni ze sklepu jubilerskiego. Właściciel sklepu wynajmuje detektywów - dwójkę przyjaciół Lassego i Maję. Dzieciaki wkraczają do akcji i zaczynają swoje pierwsze śledztwo.

Weronika powiedziała nam, że w trakcie czytania próbowała rozwiązać zagadkę sama. "Bardzo ucieszyłam się, kiedy odgadłam kto był przestępcą. Książka bardzo mi się podobała, bo razem z głównymi bohaterami na czas czytania stałam się prawdziwym detektywem".

Natalia dodała "polecam tę serię, przeczytałam już kilka książek. Żadna nie była nudna, w każdej pojawiało się coś nowego i interesującego."

Na zakończenie spotkania Weronika pokazała jak zrobić piękne kwiaty z papieru metodą origami. Zasugerowała, by obdarować nimi koleżankę lub kolegę na Mikołajki.

Następne spotkanie odbędzie się 8 stycznia 2016r.. Uczestnicy DKK dyskutować będą na temat książki Joanny Papuzińskiej pt. "Wędrowcy".

Małgorzata Spiegel

 

23 października 2015r. odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie. Do grona naszych klubowiczów dołączyły 3 nowe osoby. Są to Ola, Natalia i Piotr.

Tym razem fani książek rozmawiali o książce Beaty Ostrowickiej pt. "Niezwykłe wakacje". Jest to powieść przygodowo-fantastyczna. Bohaterami książki są: rodzeństwo - Kasia i Krzyś oraz ich przyjaciele - Kajtek, Agnieszka i Michał.

Zbliża się koniec roku szkolnego. Piątka przyjaciół zamierza spędzić wakacje w swoim miasteczku. Znajdują "niebieski kamyk", który ma czarodziejską moc i spełnia niezwykłe życzenia dzieci. Są one świadkami niecodziennych zdarzeń.

Zdaniem klubowiczów książka jest bardzo ciekawa. Uczestnicy spotkania zdradzili też swoje marzenia jakie spełniliby, gdyby posiadali taki "czarodziejski kamień".

Na zakończenie spotkania członkowie klubu bawili się w ilustratorów książki pt. "Niezwykłe wakacje".

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 27 listopada o godz. 15-tej. Porozmawiamy wówczas o książce Martina Widmarka pt. "Tajemnica diamentów".

Małgorzata Spiegel

 

Dnia 12.06.2015r. w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się ostatnie spotkanie (w roku szkolnym) Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym uczestniczyło 3 osoby.

Członkowie DKK podsumowali całoroczną działalność klubu. Dyskutowali na temat - co chcieliby omawiać w roku przyszłym, jaka może być tematyka i forma spotkań.

Klubowiczki otrzymały zakładki i książkę na wakacje Beaty Ostrowickiej pt. "Niezwykłe wakacje".

Uczennice zgłosiły się do konkursu plastycznego nt. "Najbardziej zapamiętane spotkanie DKK w 2015r." zorganizowanego przez Książnicę Podlaską. Przedtem zapoznały się z regulaminem konkursu.

Następne spotkanie DKK odbędzie się we wrześniu. Członkowie będą dzielić się wrażeniami z przeczytanej lektury podczas wakacji.

Małgorzata Spiegel

Dnia 27.03.2015r. w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem młodzież dyskutowała na temat książki Beaty Ostrowickiej pt. "Wyć się chce".

Główna bohaterka powieści - Julka, uważa się za najbardziej pokrzywdzoną osobę na świecie. Pozwala by inni decydowali o jej życiu. Szkołę wybierają jej rodzice, fryzurę koleżanka, a najlepsza przyjaciółka namawia ją do oszustwa. Autorka pokazuje jak łatwo młody człowiek daje się zmanipulować otoczeniu. Zależy mu na opinii rówieśników - na "przyjaciółkach", które czasem nie zasługują na to określenie.

Autorka książki stara się pokazać czytelnikowi zmianę Julki z zakompleksionej i cichej osoby na asertywną i pewniejszą siebie dziewczynę.

Dyskusja na temat książki wzbudziła wiele emocji i zapoczątkowała ciekawą dyskusję. Oprócz zalet, klubowiczki wymieniły też słabsze strony powieści np. słownictwo.

Młodzież wykonała też wielkanocne kartki świąteczne.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 24 kwietnia o godz. 15.00. Uczestniczki omawiać będą książki z serii "Śmieszne, fajne, odlotowe" angielskiej pisarki Joan Ure.

Małgorzata Spiegel

Dnia 30.01.2015r. w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiano książkę Ewy Nowak "Furteczki". W dyskusji udział wzięło 4 członków DKK.

Akcja powieści rozgrywa się w małym miasteczku - Chroszcznie. Bohaterki - Hania i Laura Furta są siostrami (bliźniaczkami). Ich rodzice nie żyją. Dziewczynki wychowuje babcia Magda, która jest nadopiekuńcza i przewrażliwiona. Do ich miasta na miesiąc przyjeżdża małżeństwo native speakerów i ich syn - Martin Cole. Siostry zakochują się w tym egzotycznym chłopaku, który spowoduje duże zamieszanie w ich życiu.

Jest to książka o przyjaźni, zaufaniu i odpowiedzialności.

 Pani Ewa Nowak napisała wiele wspaniałych książek dla młodzieży, które z przyjemnością się czyta. "Furteczki" polecam szczególnie trzynastolatkom, bo to ich problemy są tu najbardziej opisane - powiedziała Weronika.

Na zakończenie spotkania klubowicze wykonali własnoręcznie karty walentynkowe.

Następne spotkanie członków DKK odbędzie się 27 marca 2015r., którzy będą dzielić się wrażeniami z przeczytanej książki Beaty Ostrowieckiej pt. "Wyć się chce".

M. Spiegel

 

Dnia 19.12.2014r. w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiano książkę Moniki Krajewskiej "Mój młodszy brat". W dyskusji udział wzięło 5 członków DKK.

Książka opowiada o rodzinie, w której młodszy brat Antoś ma zespół Downa, a jego siostra Zuzia nie widzi w tym niczego nienaturalnego. Niestety, nie wszyscy mają takie samo zdanie na ten temat. Książka o tolerancji - dowcipna i mądra, wspaniale zilustrowana przez Bogdana Orlińskiego,

Jest to książka poruszająca ważne problemy w naszym społeczeństwie, bowiem uczy jakie postawy powinniśmy przyjąć - podsumowuje dyskusję Ola.

Natomiast Dominika dodaje - to książka dla wszystkich, opisana historia pokazuje jak łatwo można kogoś zranić, kierując się uprzedzeniami.

Uczestnicy wykonali własnoręcznie karty z życzeniami świątecznymi, ponieważ było to spotkanie przed Bożym Narodzeniem.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 30 stycznia 2015r.. Członkowie będą dzielić się wrażeniami z książki Ewy Nowak "Furteczki".

M. Spiegel

 

Dnia 31.10.2014r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej - Oddział dla Dzieci odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym udział wzięło 8 członków.

Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości zastała omówiona książka Pawła Baręsewicza pt. "Czy wojna jest dla dziewczyn?". Opowiada ona o dzieciństwie małej Eli, którą pewnego dnia zaskoczyła II wojna światowa. Dziewczynka zmierzyła się z problemami, które przerastają dzieci i wymuszają na nich "opuszczenie" bezpiecznego świata dzieciństwa. Nie oznacza to jednak, iż gdzieś gubi się cała beztroska i prostolinijne spojrzenie dziecka. Ela nadal potrafi żartować i śmiać się, ale musi jednocześnie zmagać się z problemami, które nie dotykają dziecka w "normalnym świecie".

"Czy wojna jest dla dziewczyn?" zastała zainspirowana historią Eli Łaniewskiej, dziś - dr Elżbiety. Książka otwiera serię wymyśloną przez Muzeum Powstania Warszawskiego, w ramach której polscy autorzy próbują

opowiedzieć dzieciom, czym naprawdę była wojna.

"Nie bardzo czytam książki, które związane są z wojną. Ta książka jednak naprawdę jest ciekawa. Wojna jest jak szachy - gdzie dwaj przeciwnicy walczą o swoje" - powiedziała Karolina

Ola dodała - "Temat naszej wojennej historii nie powinien być tematem tabu. Powinien uwrażliwiać nas na los drugiego człowieka, budzić szacunek dla starszych pokoleń".

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 19.12.2014r. Klubowicze będą dyskutować na temat książki pt. "Mój młodszy brat" napisanej przez Monikę Krajeńską.

M. Spiegel

Dnia 26.09.2014 r. w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie odbyło się „powakacyjne" spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki.

Do klubu dołączyły 4 nowe osoby, które zapoznane zostały z regulaminem DKK. W spotkaniu uczestniczyło 9 osób. Klubowiczki dzieliły się wrażeniami z przeczytanych w wakacje książek. Przeczytano książki Doroty Terakowskiej „Władca Lewawu" i „Córka Czarownic". Z treścią ich zapoznała uczestniczki Luiza S., która polecała je do przeczytania. "Córka Czarownic" zdobyła Nagrodę Literacką w 1992r.

Inne członkinie DKK czytały w wakacje kolejne części „Harrego Pottera" oraz powieści Ewy Nowak.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 24.10.2014r. o godz. 15.00 w Oddziale dla Dzieci MBP. Tematem dyskusji będzie książka Pawła Baręsewicza pt. „Czy wojna jest dla dziewczyn?".  

           

Uczestnicy KDD:

 

1.    Baczewska Iga kl. V a

2.    Boguszewska Dominika kl. V a

3.    Chrupek Klaudia kl. VI b

4.    Dąbrowska Julia kl. V b

5.    Mianowska Natalia kl. VI b

6.    Pycińska Aleksandra kl. V b

7.    Rosiak Aleksandra kl. IV b

8.    Saniewska Luiza kl. VI a

9.    Tomaszkiewicz Karolina kl. V b

10. Truchel Julia kl. IV b

11. Truskowska Marta kl. IV b

12. Zakrzewski Mateusz kl. IV c

 

 M. Spiegel

Planowane spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki na dzień 30.05.2014r. nie odbyło się z powodu wyjścia uczniów do kina.

Dnia 20.06.2014r. w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiano książkę Doroty Suwalskiej pt. „Bruno [i siostry]”. W dyskusji udział wzięło 6 członków DKK.

Spotkanie rozpoczęło się wspólnym rozwiązaniem krzyżówki. Zawarte w niej pytania dotyczyły treści książki, a hasłem głównym było imię i nazwisko autorki.

Bruno to szóstoklasista, którego interesuje wszystko co związane jest ze światem wampirów i wilkołaków. „Bruno – Milczący” to jego ksywa, ponieważ jest małomówny. Ma dwie siostry Miłkę i Kaśkę, bardzo gadatliwe osoby. Pierwsza z nich jest młodsza ,w przyszłości ma zamiar zostać weterynarzem. Starsza – uczennica liceum plastycznego chce robić coś co jest związane ze sztuką.

 Książka nie jest taka jak inne książki dla dzieci. „Wstęp” wcale nie jest na początku, a zakończenie jest nietypowe.

„Taki układ bardzo mi się podoba” – stwierdziła Luiza.

„Książka jest bardzo ciekawa” – dodają pozostałe uczestniczki

Następne spotkanie członków DKK odbędzie się we wrześniu. Członkowie będą dzielić się wrażeniami z przeczytanej lektury podczas wakacji.

M. Spiegel

Dnia 25.04.2014r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej- Oddział dla Dzieci odbyło się spotkanie członków DKK, w którym udział wzięło 7 osób. Omawiano książkę A. Onichimowskiej pt. "Duch starej kamienicy".

 "Duch starej kamienicy" to barwna opowieść o przygodach Maćka- duszka oryginała, który zamiast zajmować się straszeniem woli pomagać lokatorom swojej kamienicy. Podjął się wypędzania mrówek faraona, które utrudniają wszystkim życie. Obecność owadów mówiących basem męczy lokatorów kamienicy, jednak duch nie pozwala zjeść ich swojej przyjaciółce sroce Wiesławie-Joannie. Jakiego podstępu użyje, , aby pozbyć się uciążliwych przybyszów?

W swojej  zabawnej opowieści autorka pokazuje, że nawet najdziwniejszy stworek- jakim jest brzydki, ubrany w wysłużony strój duch Maciek - może zyskać akceptację otoczenia i znaleźć przyjaciół.

 Członkowie DKK na spotkaniu pisali też listy do duszka Maćka udzielając rad, jak pozbyć się mrówek zamieszkałych w starej kamienicy.

Iga lat 10

"Wiem jak wykurzyć mrówki ze starej kamienicy. Potrzeba tylko słodyczy i mnóstwa słoików. Wypełnij każdy słoik cukierkami i wpuść tam mrówki. Następnie, kiedy wszystkie wejdą do słoików, wypuść mrówki  w odludnym miejscu. Mam nadzieję, że pomogłam".

 Karolina lat 10

"Aby mrówki uciekły możesz je wystraszyć lub powiedzieć, że jak pójdą dasz im bardzo dużo jedzenia. Nie będzie wtedy problemów".

Ola lat 11

 "Weź odkurzacz i wciągnij mrówki. Potem wytrzep mrówki z worka na powietrzu. Myślę, że moja rada pomogła".

Następne spotkanie DKK odbędzie się 30.05.2014r. o godz. 15.00. Omówiona będzie książka D. Suwalskiej "Bruno i jej siostry"

Małgorzata Spiegel

 

Dnia 28.03.2014r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej - Oddział dla Dzieci odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym udział wzięło 4 osoby. Omawiano książki z "Klasyki Dziecięcej".

Jak trudno jest wprowadzać dziecko w świat wartości, wiedzą wszyscy rodzice i wychowawcy. Książka Patrycii St. John pt. "Skarby śniegu" pokazuje, że nawet trudne warunki życiowe, mogą ukształtować pięknych wewnętrznie ludzi.

Jest to książka o przyjaźni małego chłopca z doświadczonym przez życie starszym człowiekiem, głębokiej miłości w rodzinie, trudzie i cierpieniu codziennego życia oraz o przemianie pod wpływem miłości. Jest to powieść o przebaczeniu, o świadomości, że "miłość nie pamięta złego"

"Tęczowy ogród" to kolejna książka Patricii St. John, uwielbianej przez dzieci z całego świata, Bohaterka tej opowieści, mała Elain, rzadko widuje się ze swoją mamą, która albo akurat jest w pracy, albo bawi się od rana na bankietach.

Patricia St. John to prawdziwa ekspertka od mówienia o rzeczach trudnych i bolesnych. Ta książka dostarczy odpowiedzi na pytania nurtujące nie tylko dzieci, ale i samych rodziców. Najmłodsi dowiedzą się z niej, jak ważne są w życiu miłość i przebaczenie. Odkryją, że większą przyjemność sprawia dawanie radości innym niż sobie.

"Tajemnica Bażanciej Chatki" to kolejna pozycja z serii "Klasyki Dziecięcej" Patricii St. John. "Każda godzina, w której nie kochamy lub nie przebaczamy jest godziną zmarnowaną"- to przesłanie stanowi niejako żelazną konstrukcję książeczki. Cokolwiek się dzieje, dzieje się tylko i wyłącznie po to, by uprzytomnić tę prawdę. Nie jest ona oczywista i jasna, nawet dla naszych bohaterów, będą musieli dużo przejść, by ją zrozumieć.. Będą musieli się uczyć od siebie nawzajem. Nie ma złych ludzi, są tylko ludzie zagubieni.

Następne spotkanie "Dyskusyjnego Klubu Książki" odbędzie się 25.04.2014r. Członkowie klubu omówią książkę Anny Onichimowskiej pt. "Duch starej kamienicy".

Małgorzata Spiegel

Dna 28.02.2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej - Oddziale dla Dzieci odbyło się kolejne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu udział wzięło 8 osób. Omawiano książkę Agnieszki Tyszki pt. "Miłość bez konserwantów".

Trudno poradzić sobie z rzeczywistością, kiedy staje się zbyt szara i zbyt ponura. Agnieszka Tyszka podaje kilka rozsądnych (lub przeciwnie, szalonych) porad, wartych zainteresowania. To jedna z podstawowych zalet książki: autorka nie udaje, że wszystko jest w porządku, pozwala swoim bohaterom na chwile załamania i stresu, chociaż zachowuje też lekko optymistyczne podejście. Warto przeczytać tę powieść ( napisaną lekkim i zrozumiałym językiem); można się wiele nauczyć i znaleźć rozwiązanie swojego problemu.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 28.03.2014 r. Klubowicze będą omawiać książki z serii "Klasyka Dziecięca".

Małgorzata Spiegel

Dnia 24.01.2014r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej - Oddział dla Dzieci odbyło się kolejne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu wzięło udział 4 członków. Omawiano książkę Małgorzaty Kondej „Sejf z milionem w środku czyli bestseller III b”.

Sejf z milionem w środku …” nie jest typową książką z rozdziałami. Znajdują się w niej krótkie opowiadania napisane przez kolegów Felka, ucznia klasy III b. Marzy on o prawdziwym przyjacielu. Spełnienie tego marzenia uniemożliwia mu jednak poważna choroba. Chłopcu trudno z kimś się zaprzyjaźnić, bo dużo czasu spędza w szpitalach i często zmienia szkoły. Aby nowy kolega mógł  lepiej ich poznać umawiają się , że każde z nich specjalnie dla niego napisze coś o sobie. Z tych opowieści powstaje niezwykła książka – prawdziwy bestseller III b.

Książka podobała mi się, bo każda opowieść jest inna. Mówi o jeszcze niespełnionych marzeniach, śmiesznych i zabawnych wspomnieniach, o smutku, o myślach dzieci. Pokazuje realny, bądź zmyślony świat widziany oczami trzecioklasistów -  powiedziała Iga.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 28.02.2014r.Klubowicze dyskutować będą o książce napisanej przez A. Tyszka” Miłość bez konserwantów”.

Zapraszamy serdecznie nowych sympatyków książek na spotkania DKK.

Małgorzata Spiegel

Dnia 20.12.2013r.w Miejskiej Bibliotece Publicznej Oddział dla Dzieci odbyło się kolejne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu wzięło udział 6 członków.

Milena Trziszka w swojej powieści "Dwa serca do płaczu" dokonuje przeglądu problemów współczesnych nastolatków. Dużo miejsca poświęca na emigracje jednego z rodziców i tego jak wpływa ona na życie całej rodziny. Mówi o samotności młodzieży, która nie potrafi znaleźć przyjaciół wśród swoich rówieśników.

Bohaterka tej powieści Wiktoria pisze blog, w którym opisuje swoje coraz bardziej zaskakujące życie.

"Dwa serca do płaczu" przypadły mi do gustu, bo jest to powieść mówiąca o prawdziwych problemach młodzieży - powiedziała Dominika.

Ola dodaje- książka jest dobra, nie ekscytowałam się jak ją czytałam, ale czekałam na rozwój wydarzeń.

Było to ostatnie spotkanie przed Świętami Bożego Narodzenia, więc klubowiczki złożyły sobie życzenia oraz wykonały pocztówki świąteczne.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 24.01.2014r. Klubowicze będą dyskutować o książce "Sejf z milionem w środku czyli bestseller III" Małgorzaty Kondej.

Małgorzata Spiegel

Dnia 29.11.2013r. w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie odbyło się kolejne spotkanie z książką. Dziesięciu członków Dyskusyjnego Klubu Książki dyskutowało o książce Barbary Kosmowskiej pt. "Dziewczynka z parku".

Jest to książka, która porusza bardzo ważne sprawy - śmierć najbliższej osoby, próbę radzenia sobie ze smutkiem oraz przyjaźń między dwójką dzieci, gdzie jedno z nich boi się odrzucenia.

W trakcie spotkania DKK uczestnicy dyskutowali:

- o emocjach jakie wywołuje śmierć najbliższej osoby,

- co połączyło dwoje młodych ludzi,

- jak radzić sobie z trudną rzeczywistością.

Na zakończenie spotkania Patrycja stwierdziła:

"Książka jest bardzo ciekawa. Budzi sporo emocji. Na czytanie takich książek trzeba mieć odpowiedni nastrój"

Luiza dodała:

"Spędziłam cudowny wieczór z "Dziewczynką z parku" i jestem przekonana , że każda z osób , która po nią sięgnie przeżyje niezapomniane chwile."

Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zaplanowano na 20.12.2013r.. Klubowicze będą dyskutować o książce Mileny Trziszki pt. "Dwa serca do płaczu".

Małgorzata Spiegel

Pierwsze powakacyjne spotkanie klubowiczów odbyło się jak zwykle w ostatni piątek miesiąca, czyli 25.10.2013 r. Było to spotkanie szczególne, ponieważ przybyło kilku nowych uczestników. Omówiono sprawy organizacyjne oraz ideę całego przedsięwzięcia. Ustalono też lekturę do przeczytania na następne spotkanie, które odbędzie się w ostatni piątek kolejnego miesiąca, tj. 29 listopada 2013.

Klubowicze będą dyskutować o "Dziewczynce z parku" Barbary Kosmowskiej. Jest to książka poruszająca temat śmierci bliskiej osoby, odkrywająca sens bolesnych doświadczeń.

            Uczestnicy Klubu Dyskusyjnego Książki ze Szkoły Podstawowej nr 4:

1.      Baczewska Iga – IV a

2.      Boguszewska Dominika – IV a

3.      Tomaszkiewicz Karolina – IV b

4.      Kołota Olga – IV b

5.      Pycińska Aleksandra – IV b

6.      Saniewska Luiza – V a

7.      Jałbrzykowska Aleksandra – V c

8.      Podsiad Paulina –V c

9.      Duchnowska Weronika – VI a

10.  Wiśniewska Anna- VI b

Małgorzata Spiegel