BĄDŹ PRZYJACIELEM CISZY!

Drodzy Uczniowie, Nauczyciele i Rodzice!

Szkoła to miejsce, w którym jest głośno. Dotyczy to zwłaszcza przerw międzylekcyjnych. Niejednokrotnie będąc w środku szkolnego hałasu, zaczynamy go nie dostrzegać. Mówimy coraz głośniej, stopniowo zaczynamy do siebie krzyczeć, bo coraz trudniej usłyszeć, co mówi druga osoba. I tak hałas wywołuje coraz większy hałas. Wszystkim nam zależy, aby uczniowie w czasie trwania przerw mieli prawo do odpoczynku po aktywnej pracy na lekcji. Dlatego chcemy, aby nie było tzw. „hałaśliwych przerw", a jednocześnie, by nie została ograniczona swoboda dziecka.

Z tego powodu w bieżącym roku szkolnym członkowie klubu 4H i szkolnego koła PCK realizują projekt „Bądź przyjacielem ciszy”. Jego głównym celem jest obniżenie poziomu hałasu w szkole.

Hałas ma szkodliwy wpływ na zdrowie, szczególnie u dzieci: powoduje trudności w koncentracji, ogranicza efektywność nauczania, pogłębia zmęczenie, wywołuje niepokój, a nawet może prowadzić do uszkodzenia słuchu. W naszej szkole jednocześnie przebywa ponad 600 osób, stąd wysoki poziom hałasu jest nieunikniony. Ale są miejsca, gdzie w czasie przerwy poziom hałasu staje się niebezpieczny. Według naszych badań wynosi prawie 90 decybeli. Żeby po głośnej przerwie przestawić się na pracę umysłową, potrzebujemy kilku minut. O tyle skraca się efektywny czas lekcji. Uczniom trudniej jest skupić się na lekcji. Hałas powoduje też zmiany w zachowaniu – stajemy się nerwowi, agresywni, zmęczeni i rozdrażnieni. Ciszej w szkole oznacza: oszczędzanie czasu spędzonego w domu na uczeniu się, spokojniejsi uczniowie i nauczyciele, mniej konfliktów i lepsze wyniki nauczania. To bardzo dużo! Zróbmy wszyscy pierwszy ,,krok do ciszy”!

Mamy nadzieję, że dzięki wspólnej pracy Uczniów, Nauczycieli i Rodziców nasza szkoła będzie „przyjacielem ciszy”.

Zapraszamy do współpracy J

Członkowie klubu 4H i PCK