WYJAZD INTEGRACYJNY KLASY IIa DO DŁUGOBORZA

2 marca uczniowie klasy II a wraz z opiekunami udali się z wizytą do Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Długoborzu. W placówce czekała już na nas – pani Justyna Baranek.

Dzięki uprzejmości pracowników ośrodka byliśmy w salach integracji sensorycznej i polisensorycznej, sali doświadczania świata, gabinetu rehabilitacji. W sali polisensorycznej dowiedzieliśmy się, że stymulacja polisensoryczna, to nauka wielozmysłowego doświadczania świata, która ma na celu wywołanie zaplanowanych wrażeń i uczuć. Zajęcia polegają na dostarczeniu uczniom różnego rodzaju bodźców zmysłowych: dotykowych, smakowych, węchowych, słuchowych i wzrokowych.

Następnie udaliśmy się do sali doświadczania świata – Snoezelen, w której dzieci oswajają się z różnymi bodźcami, rozwijają spostrzegawczość, pamięć i uwagę, lepiej rozumieją otoczenie i samych siebie. Dzieciom szczególnie spodobało się łóżko wodne, kolumny świetlne, elementy fluorescencyjne i zestawy do ćwiczeń dotyku.

Zwiedziliśmy też gabinet rehabilitacji. Mieliśmy okazję zobaczyć podopieczną podczas ćwiczeń w kostiumie „spider suit”, poprawiającym napięcie mięśniowe i stabilizującym całe ciało. Naszym dzieciom szczególnie podobał się specjalny sprzęt do ćwiczeń pod nazwą  „ugul”.

O 1000 trafiliśmy do pracowni ceramiki, gdzie pod okiem pani Doroty Trzaski uczniowie poznali materiały i narzędzia wykorzystywane w ceramice. Naszą uwagę przykuły ciekawie wykonane prace wychowanków ośrodka. My również mogliśmy wykonać obrazek z aniołkiem techniką plastrów z wykorzystaniem form gipsowych. Na gotowe aniołki musimy trochę poczekać, gdyż będą one wypalane w piecu. Na zakończenie zajęć otrzymaliśmy upominki – „dyplomy młodego ceramika” i gotowe serduszka z gliny. Zajęcia z ceramiki przyniosły nam wiele radości.

Niezapomnianych przeżyć dostarczyły dzieciom również zajęcia dogoterapii. Uczniowie II a pokonali  lęk i czerpali wielką radość z zabaw z psami. W tej terapii współpraca psa z dzieckiem pomaga w przełamaniu lęku przed zwierzętami, wyciszeniu negatywnych emocji i wykonaniu pewnych czynności pod ich kierunkiem.

Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły, a wyjazd do Długoborza długo pozostanie w naszej pamięci.

Szczególne podziękowania składamy Dyrekcji i Pracownikom SOSW za dostarczenie nam i naszym dzieciom niesamowitych przeżyć podczas pobytu oraz za życzliwość i opiekę.

Klasa II a wraz z opiekunami :

B. Zaręba, A. Stachnik, C. Łagutowska