„Poznajemy kraj naszej koleżanki”

Ziemia to jest duży obszar

przez nas  - ludzi zasiedlony

różnej rasy i religii

granicami podzielony.

W kwietniu gościliśmy w naszej klasie mamę i brata Poli. Pola przyjechała do nas z Ukrainy. Dzieci z pierwszej „A” wiedzą, że Ukraina jest sąsiadem Polski, graniczącym z naszym krajem od wschodu. Dzięki prezentacji, jaką przygotowała mama Poli i jej brat dowiedzieliśmy się więcej o zwyczajach, tradycjach,  potrawach i najciekawszych zakątkach ich kraju. Okazało się, że wiele z nich jest podobnych do naszych, polskich. Poznaliśmy też legendę o powstaniu Ukrainy, jej barwy i stolicę.

Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały recytacji Poli w języku ukraińskim. Podziwiały strój narodowy, jaki na ten dzień założyła. Dowiedzieliśmy się, że przygotowała  go babcia, sama uszyła bluzkę, spódniczkę i wykonała wianek, pełen kolorowych kwiatów.

Dziękujemy mamie Poli, że chciała poświęcić nam czas, za przeciekawą lekcję o swoim ojczystym kraju. Dzięki temu uczniowie  wiedzą skąd pochodzi ich koleżanka i rozumieją Jej tęsknotę za krajem i rodziną.

Wioletta Walasek, Monika Chaberek