MEiN    KO-Białystok    CEN-Białystok     ODN-Łomża      OKE-Łomża     CKE-Warszawa  

 

    Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS
  • Strona główna


 

 

STAROPOLSKI SARMATYZM I EPOKA SZLACHECKA

 

 
 

18 XI 2016 w Szkole Podstawowej nr 4 w Zambrowie odbyła się niezwykła rekonstrukcja historyczna pt:  „Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka”.

W programie artystycznym uczestniczyli uczniowie klas I-III, a w drugiej turze IV-VI. My uczestniczyliśmy jako pierwsi. Dwóch wysokich, szczupłych szlachciców w dawnych strojach przedstawiło nam się jako osoby z imienia, ale bez nazwisk. Zamiast tego powiedzieli z jakich są miast, potem wyjaśniło się dlaczego. Po dłuższej chwili było coraz ciekawiej. Szlachcice opisali i pokazali, z jakich części składają się ich ubrania, nazwy, trochę trudne do zapamiętania. Niektórym poszczęściło się, bo mogli nałożyć starodawne czapki na głowę.

Po pewnym czasie w ruch poszła broń. Na sali zrobiło się cicho, a jeden szczęściarz  zaczął wywijać najprawdziwszą szablą. Szczęk broni aż nam dźwięczał w uszach. Chłopakom z zachwytu nawet błyszczały oczy. Potem poznaliśmy inne rodzaje broni, a nawet karabiny, tylko trochę prymitywne jak to w XVIII wieku.

Na deser były dyby i tron czarownicy. Każdy chciał tam usiąść i poczuć, jak to jest być skazanym. Na koniec pokazu historycznego wszyscy mogli dotykać eksponatów, usiąść na tronie czarownicy i zakuć się w dyby.

Pokaz był znakomity.

wychowawczyni klasy II c  Marzena Tyszka