Szlakiem Rękodzieła Ludowego.

1 czerwca 2017 roku, klasy II A i II A wraz z opiekunami podążyły Szlakiem Rękodzieła Ludowego.

Szlak Rękodzieła Ludowego został stworzony po to, by ochronić od zapomnienia ostatnie pracownie ginących już dziś zawodów: kowala, garncarza czy też łyżkarza. Artyści i rzemieślnicy prezentowali unikatowe umiejętności, pokazując pracę taką, jaką niegdyś wykonywali ich przodkowie.

Na początku dzieci odwiedziły kuźnię Mieczysława Hulewicza, który zapoznał ich z tajnikami pracy kowala artystycznego. Następnie odwiedziły pracownię garncarską. Kolejnym punktem wycieczki był Zamczysk, a w nim pracownia łyżkarza Mieczysława Baranowskiego – specjalizującego się od wielu lat w wyrobie tradycyjnych drewnianych łyżek i warząchwi. Dzieci mogły na własne oczy zobaczyć, jak z kawałka drewna osikowego można wyczarować piękną, drewnianą łyżkę. Miejscem docelowym wędrówki było „Ptasie Radio”, czyli spotkanie w gospodarstwie agroturystycznym Państwa Marty I Wojciecha Kryjan na skraju Puszczy Knyszyńskiej. Tutaj wzięły udział w warsztatach kosmetycznych tworząc własnoręcznie mydełka ekologiczne, które zabrały ze sobą do domu i zapoznać się z różnymi gatunkami ptaków żyjących na Podlasiu i w Polsce oraz usłyszeć ich trele.  Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły również w pokazie ciekawych eksperymentów. Nie zabrakło też czasu na integrację i rekreację. Wspólne ognisko i zabawy na świeżym powietrzu były znakomitym uzupełnieniem tego pełnego wrażeń dnia.

Magdalena Zielińska