MEiN    KO-Białystok    CEN-Białystok     ODN-Łomża      OKE-Łomża     CKE-Warszawa  

 

    Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS
  • Strona główna

 

Delegacja „Czwórki” z wizytą w Finlandii

 

 

Tydzień po zakończeniu ferii zimowych miał miejsce kolejny wyjazd w ramach projektu ‘English Learning Friends’ (ELF) realizowanego w Szkole Podstawowej nr 4 w Zambrowie. Przedostatnia wizyta europejskiego programu Erasmus + odbyła się w dniach 12-18.02.2017r. w Finlandii. Zambrowską ,,Czwórkę” reprezentowały uczennice z klasy VI: Elżbieta Maria Gosk, Natalia Miros, Aleksandra Grabowska, Weronika Fedorowicz oraz opiekunowie: p. Ewelina Łuniewska oraz p. Tomasz Piórkowski. W spotkaniu uczestniczyli także uczniowie ze szkół z Turcji, Włoch, Chorwacji, Grecji, Finlandii oraz Czech. Warto dodać, że była to już druga wymiana uczniów w ramach tego projektu, na realizację którego szkoła otrzymała grant ufundowany ze środków Unii Europejskiej.

W ciągu tygodnia w mieście Lappeenranta, leżącym w południowo -wschodniej Finlandii w budynku szkoły odbywały się warsztaty, podczas których uczniowie pracowali nad realizacją kolejnych działań projektowych: wspólnie tworzyli makietę miasta Elfville, nagrywali hymn projektu, aby następnie stworzyć do niego choreografię. Ponadto uczniowie spędzali czas na świeżym powietrzu, gdzie nie zabrakło różnego rodzaju zabaw zimowych. Dla nauczycieli była to kolejna okazja do omówienia szczegółów związanych z realizacją zadań, ale także doskonalenia własnego warsztatu pracy poprzez obserwację lekcji oraz wymianę doświadczeń.

Oprócz ciężkiej pracy był też czas na przyjemności. W poniedziałek mieliśmy okazję zwiedzić stolicę Finlandii- Helsinki. Naszą uwagę szczególnie przykuł Plac Senacki, który znajduje się w samym centrum miasta. To właśnie tam podziwialiśmy m.in. Katedrę Luterańską wzniesioną w stylu neoklasycystycznym, która jest wizytówką Helsinek. U stóp katedry, na środku placu, znajduje się także pomnik cara Aleksandra II, niedaleko zaś usytuowane są najważniejsze urzędy oraz instytucje państwowe. Następnie udaliśmy się pod główną świątynię Fińskiego Kościoła Prawosławnego, która nosi nazwę Sobór Uspieński. Ponadto zwiedziliśmy przepiękny, wykuty w skale kościół protestancki Temppeliaukio. Kolejnym widokiem, zapierającym dech w piersiach był nietypowy pomnik, przypominający swoim wyglądem organy, który poświęcony został wybitnemu fińskiemu kompozytorowi- Jeanowi Sibeliusowi. Wtorkowe oraz czwartkowe popołudnie uczniowie spędzili dość aktywnie- na lodowisku oraz w popularnym parku rozrywki Angry Birds.

Jak twierdzą zgodnie uczestniczki wyjazdu, najmilej wspominają czas spędzony z fińskimi rodzinami, które gościły uczniów oraz dostarczały im dodatkowych atrakcji. Były wyjścia na zakupy, wspólne zjeżdżanie z pagórków, relaks w saunie i na basenie oraz zabawa w parku rozrywki HopLop .

Wyjazd dostarczył nam wszystkim wielu ciekawych i nowych doznań. Spotkanie to było wspaniałą okazją do poznania zwyczajów i kultury innych krajów, nawiązania międzynarodowych przyjaźni, udoskonalenia umiejętności pracy w grupie, przełamania barier w porozumiewaniu się językiem obcym.

Na pewno na długo zapamiętamy piękne walory turystyczne tego kraju, a także życzliwość, serdeczność i okazaną nam sympatię.

Z Pamiętnika Podróży- relacje uczestniczek wyjazdu:

„Z naszego wyjazdu do Finlandii najbardziej podobał mi się pobyt w parku rozrywkowym Angry Birds, nagrywanie hymnu projektu oraz układanie do niego choreografii. Miło również było spędzić czas z fińską rodziną. Mam nadzieję, że latem odwiedzi nas w Polsce ”- relacjonuje Ola.

„Najbardziej w Finlandii podobało mi się zjeżdżanie z pagórków wraz ze swoimi opiekunami .Ten wieczór zapamiętam na zawsze. Równie ciekawe było wyjście do parku Angry Birds. Najmilej wspominam jednak czas spędzony z rodziną’’ - relacjonuje Weronika .

„W Finlandii bardzo podobało mi się zwiedzanie Helsinek oraz uczęszczanie na lekcje do szkoły w mieście Lappeenranta. W parku HopLop razem z rodziną oraz Eliasem, Anniną, chłopcami z Turcji i Grecji bawiliśmy się w berka, graliśmy w hokeja i piłkę nożną. W mojej pamięci na pewno pozostanie też park rozrywkowy Angry Birds, ponieważ było tam wiele świetnych atrakcji. Nigdy nie zapomnę czasu spędzonego z rodziną” - wspomina Natalka.

„Podczas pobytu w Finlandii mieliśmy zapewnionych wiele atrakcji, jednak trudno jest opisać je wszystkie. Zdecydowanie najmilej wspominam czas spędzony z fińską rodziną. Poszliśmy na pizzę, do parku HopLop oraz do centrum handlowego. W tych naszych wyprawach towarzyszyli nam również chłopcy z Turcji oraz koledzy i koleżanki Elamur. Chciałabym jeszcze raz spotkać się ze wszystkimi osobami, z którymi nawiązałam kontakt ” - relacjonuje Ela.

Ewelina Łuniewska