MEiN    KO-Białystok    CEN-Białystok     ODN-Łomża      OKE-Łomża     CKE-Warszawa  

 

    Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS
  • Strona główna

 

 

Ciekawie i bezpiecznie w pierwszy dzień wiosny

 

 
 

W dniu 21 marca 2017r. w ramach obchodów pierwszego dnia wiosny uczniowie klas VI b i VI c uczestniczyli w wycieczce  do Sądu Rejonowego w Zambrowie oraz Regionalnej Izby Historycznej.

Na początku odwiedziliśmy sąd,  do którego zostaliśmy zaproszeni przez sędziego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Pana Krzysztofa Rzodkiewicza. Samo wejście do budynku sądu już zrobiło wrażenie na uczniach, kiedy przechodziliśmy przez specjalną bramkę, sprawdzającą posiadanie przedmiotów niebezpiecznych bądź metalowych. Następnie udaliśmy się do  jednej z sal rozpraw, w której młodzież dowiedziała się, jak przebiega rozprawa sądowa, gdzie zasiadają oskarżeni i świadkowie. Podczas naszej wizyty uczniowie zostali zapoznani przez sędziego do spraw nieletnich ze strukturą sądownictwa, wysłuchali informacji o odpowiedzialności prawnej nieletnich. W czasie spotkania uczniowie byli aktywni, włączali się do dyskusji, zadawali ciekawe pytania, dotyczące konkretnych przypadków łamania prawa przez nieletnich. Wizyta w sądzie wywarła na uczniach duże wrażenie oraz  uświadomiła,  jakie prawa i obowiązki ma każdy młody człowiek funkcjonujący w życiu szkolnym i rodzinnym. Na koniec spotkania uczniowie zobowiązali się wobec sędziego do przestrzegania prawa i zachowania się zgodnie z przyjętymi normami.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Regionalnej Izbie Historycznej. Młodzież klas szóstych uczestniczyła w swoistej lekcji historii, która przybliżyła jej  dzieje naszego miasta w okresie  II wojny światowej. Uczniowie obejrzeli eksponaty historyczne i wystawę fotografii z tamtych czasów w postaci prezentacji multimedialnej. Następnie udaliśmy się do Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tam uczniowie mieli okazję poznać ofertę biblioteki oraz zapoznać się z jej księgozbiorem. Największe zainteresowanie wzbudziły ruchome regały, które mogą pomieścić bogaty księgozbiór biblioteki zgromadzony na małej powierzchni lokalowej.

Mamy nadzieję, że taki sposób spędzania pierwszego dnia wiosny jest bardzo ciekawy dla uczniów i zostawia na długo w ich pamięci niezapomniane wrażenia. Ponadto przyczynia się do zwiększenia świadomości  społeczno-prawnej naszych wychowanków.

C. Łagutowska, E. Łuniewska, A. Kaczerska

Pedagog szkolny i wychowawcy klas VI