Pomagamy naszym skrzydlatym przyjaciołom

Zima to trudny czas dla ptaków. Gdy nadejdą silne mrozy, a ziemię przykryje gruba warstwa śniegu, często nie są one w stanie samodzielnie znaleźć sobie pożywienia.  Aby pomóc ptakom w przetrwaniu zimy, można je dokarmiać.

Uczniowie klasy ekologicznej II a postanowili zrobić karmniki dla ptaków. Wykorzystali do tego plastikowe butelki po napojach. Takie recyklingowe karmniki są bardzo proste do wykonania, nie wymagają wbijania gwoździ, ani malowania. Ponadto dają możliwość powtórnego wykorzystania butelek PET i przysłużenia się ekologii.

Dzieci na wcześniejszych zajęciach dowiedziały się, że do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych, nie przetworzonych przez człowieka produktów. Przyniosły różnorodne kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, konopi, dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków. Swoje karmniki uczniowie powiesili na szkolnym placu zabaw. Będą mieli wspaniałą okazję do podpatrywania natury.

Dla dzieci takie obserwacje mogą zaowocować wielką pasją przyrodniczą, a przynajmniej uwrażliwią je na piękno przyrody i potrzebę jej ochrony.

Bożena Zaręba