MEiN    KO-Białystok    CEN-Białystok     ODN-Łomża      OKE-Łomża     CKE-Warszawa  

 

    Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS
  • Strona główna

 

 

 

STARSI UCZNIOWIE CZYTAJĄ MŁODSZYM KOLEGOM

 

 
 

Jak zachęcić dzieci z klasy pierwszej do czytania? Sposobów jest wiele. Jednym z nich jest ukazanie wzorowego czytania książek przez koleżanki i kolegów ze starszych klas.

W pierwszym semestrze klasę I B odwiedzali czwartoklasiści. Każdy z nich przygotował wybraną książkę do zaprezentowania na forum klasy.

Jako pierwszy przyszedł do nas Kuba Dąbrowski, który przeczytał dzieciom opowiadanie Edyty Zarębskiej pt. „Antek i stara jabłonka”. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali pięknego czytania. Później pierwszaki zadawały starszemu koledze pytania. Byli ciekawi, co należy robić, aby szybko i bezbłędnie czytać. Dowiedzieli się, że ważna jest systematyczna praca w domu a także częste sięganie po książki ze szkolnej biblioteki.

Z kolei Tatiana Sufa – Chrostowska przygotowała opowiadanie Ireny Landau pt. „Lenka i magiczne drzewo”. Dziewczynka czytała i prezentowała zainteresowanym kolorowe ilustracje. Po zakończeniu dzieci nagrodziły koleżankę gromkimi brawami.

Za dwa tygodnie, do sali, w której uczą się pierwszaki zawitały Ada Kruszewska i Maja Rudnicka. Adrianna wzorowo przeczytała uczniom opowieść Marcina Barana zatytułowaną „Kłopoty z mlekiem” a Majka książeczkę Rafała Witka „ Maja na tropie jaja”. Dziewczynki zaproponowały maluchom zabawę edukacyjną. Chętni uczniowie dzielili wyrazy z czytanych pozycji na sylaby i głoski. Pozostałe dzieci nagradzały brawami każde indywidualnie wykonane zadanie.

Te spotkania przekonały pierwszoklasistów, że jeśli będą systematycznie czytać, osiągną sukces. Dla starszych kolegów była to świetna lekcja przygotowująca do występów publicznych.

Dzieci z klasy I B z wychowawczynią Bożeną Wojsz dziękują chętnym czytelnikom z klasy IV B za pokazanie wzoru pięknego czytania.

Bożena Wojsz