Szlakiem Rękodzieła Ludowego - wycieczka klasy II b i II d

22 maja uczniowie klasy II b i II d uczestniczyli  w wycieczce „Szlakiem   Rękodzieła  Ludowego”. Ruszyliśmy w okolice Białegostoku tropem ginących już zawodów. Była to dla nas niezwykła okazja, aby poznać pracę kowala, garncarza i łyżkarza.

Najpierw udaliśmy się do Czarnej Wsi Kościelnej. Odwiedziliśmy tam kowala. Dzieci zobaczyły, jak za pomocą  młota kowal wykuł z żelaza przepiękny listek. Oglądały też inne wytwory jego pracy: świeczniki, ramy do obrazów, krzyże, podkowy i wiele innych ciekawych rzeczy.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta u garncarza. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem patrzyły jak z  gliny pod wprawnymi rękami garncarza powstają  piękne dzbany. Obejrzały również piec, w którym wypala się gotowe wykonane przedmioty.

Następnie  odwiedziliśmy łyżkarza, który na oczach dzieci wystrugał z kawałka osikowego drewna dużą kuchenną łyżkę. Zakupiliśmy  też drewniane miski, kubki,  łopatki i wielkie kuchenne chochle.

Następnie pojechaliśmy do gospodarstwa agroturystycznego, gdzie podzieleni na klasy  wzięliśmy udział w warsztatach na temat  ptaków i warsztatach kosmetycznych . Pod okiem specjalistów każdy wykonał piękne ekologiczne mydełko, które wręczy swojej mamie z okazji święta Dnia Matki.

Wielkie emocje wywołały również ciekawe doświadczenia, które z ogromnym zainteresowaniem każdy śledził i chętnie brał w nich udział.

Po doznaniach intelektualnych przyszedł czas na posiłek  przy ognisku a następnie zabawy i harce w plenerze.

Wycieczka była bardzo udana. Dzieci poznały cząstkę historii naszego regionu. Do domów zawiozły pamiątki: podkówki, gwizdki, dzbanuszki i garnuszki z gliny oraz łyżki przeróżnej wielkości i wiele niezapomnianych wrażeń.

Uczniowie klasy II b i II d z wychowawczyniami

B. Tabędzką, M. Puchalską