Krajowa Odznaka Jakości przyznana projektowi "WALL"

W czerwcu 2015 r. nasz kolejny międzynarodowy projekt zdobył Krajową Odznakę Jakości eTwinning. Celem przyznawania Krajowej Odznaki Jakości jest wyróżnienie szkół, których działania w ramach  programu eTwinning reprezentują najwyższy poziom.

Tytuł nagrodzonego projektu - "WALL" - ma dwa znaczenia. Przede wszystkim jest skrótem od 'Wizards at Language Learning'.  Słowo 'wizards' oznacza nie tylko czarodziei, ale także speców. W naszym przypadku uczestnicy projektu stają się zarówno mistrzami w języku angielskim,  jak również czarodziejami. Wall to także mur, który powstrzymuje uczniów przed nauką, a głównym celem naszego projektu jest jego zburzenie.  Czarodzieje projektują swoje rakiety, którymi wyruszają w kosmos. Lądują na planecie, na której wszystko jest niebieskie, toteż wzbogacają ją kolorami swoich zespołów (nasza szkoła, Green Wizards, podarowała planecie zieleń).  Po krótkiej fazie wstępnej poświęconej prezentacjom: uczestników, ich szkół, miast oraz podróży na nową planetę, zaczyna się eksploracja magicznej krainy Wizzyland, w trakcie której Czarodzieje doskonalą swoje umiejętności językowe.  Uczniowie projektują mapę planety, gdzie zaznaczają najważniejsze miejsca i nadają im nazwy, tworzą niezwykłą faunę i florę, tradycje oraz legendy planety. Budują też swoje miasto Wizzville, którym rządzi Wizman i jego Rada Mędrców.

Projekt zmotywował uczniów do pracy nad językiem, nauczył ich korzystania z nowoczesnych serwisów internetowych, tworzenia prezentacji i filmów. Uczniowie poznali technologię AR (Augmented Reality), kody QR i dowiedzieli się, jak z nich korzystać. Mogli wykazać się kreatywnością (pisanie legendy, opowiadania, projektowanie logo, maskotki projektu, rakiety, planety i miasta, zilustrowanie opowiadania i legendy, obrazki do galerii, wymyślenie zwrotów w nowym języku Wizzish). Projekt umożliwił również rozwój zawodowy nauczycieli. Wymieniali się oni swoimi doświadczeniami z zagranicznymi partnerami, udoskonalili swoje metody nauczania, poznali nowoczesne narzędzia, które wykorzystują w swojej codziennej pracy.

Barbara Głuszcz