MEiN    KO-Białystok    CEN-Białystok     ODN-Łomża      OKE-Łomża     CKE-Warszawa  

 

    Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS
  • Strona główna

 

 

Podsumowanie projektu ELF we Włoszech

 

 
 

W dniach od 16 do 18 maja 2017 roku w mieście Valenzano w południowych Włoszech odbyło się trzecie, a za razem ostatnie międzynarodowe spotkanie robocze w ramach projektu Erasmus+ "English Learning Friends" (ELF), na realizację którego Szkoła Podstawowa nr 4 w Zambrowie otrzymała grant z funduszy Unii Europejskiej.  W spotkaniu uczestniczył Ryszard Świderski (dyrektor szkoły) oraz Barbara Głuszcz (koordynator projektu). 

Wszystkie delegacje krajów partnerskich zostały bardzo ciepło przyjęte przez nauczycieli, uczniów i ich rodziców.  Głównym celem  wizyty roboczej była ewaluacja projektu oraz praca nad raportem końcowym, który ma być ostatecznie opracowany w czasie wakacji. Wszyscy partnerzy podkreślili wspaniałą współpracę całej grupy i zgłosili gotowość udziału w kolejnych projektach opracowanych przez naszą szkołę.

W trakcie wizyty partnerzy obejrzeli interesujący program artystyczny, zwiedzili szkołę i obserwowali lekcje prowadzone w ramach dobrych praktyk przez włoskich nauczycieli. Spotkali się też z przedstawicielami Rady Miasta, którzy podkreślili wielki znaczenie naszej współpracy międzynarodowej dla ich miasta i regionu. Pedagodzy z krajów partnerskich mieli też okazję zwiedzić okoliczne miejscowości: Bari, Ostuni, Polignano i Alberobello, które wywarły na nich niesamowite wrażenie. 

Uczestnicy spotkania poznali również specjały lokalnej kuchni regionu Puglia, które codziennie przygotowywali na lunch rodzice włoskich uczniów wdzięczni za umożliwienie ich dzieciom udziału w tak interesującym przedsięwzięciu, jakim okazała się realizacja zadań międzynarodowego projektu ELF. 

Ponieważ było to już ostatnie spotkanie partnerów, jego atmosfera była świąteczna. Nie jednej osobie zakręciła się łza w oku na myśl, że w tym samym gronie nie spotkają się prawdopodobnie już nigdy.

Projekt ELF, który dobiega właśnie końca ma już za sobą pierwszy sukces. W ubiegłym tygodniu Narodowe Biuro Kontaktowe Programu eTwinning uhonorowało "Czwórkę" prestiżową Krajową Odznaką Jakości, która przyznawana jest tym nauczycielom i uczniom, których praca w ramach partnerstwa uznawana jest za wyróżniającą w naszym kraju.

Barbara Głuszcz