MEiN    KO-Białystok    CEN-Białystok     ODN-Łomża      OKE-Łomża     CKE-Warszawa  

 

    Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS
  • Strona główna

 

 

Delegacja "Czwórki" z wizytą w Grecji

 

 
 

            Drugie robocze spotkanie szkolnych koordynatorów projektu "English Learning Friends” (ELF) w ramach europejskiego programu Erasmus+ odbyło się w dniach 5-7 października 2016 w Grecji, w położonym w regionie Macedonii Wschodniej i Tracji Aleksandropolis, nadmorskim mieście, które powstało w drugiej połowie XIX wieku. Do Grecji, która przywitała gości wspaniałą pogoda, przybyły delegacje ze wszystkich krajów partnerskich: Chorwacji, Czech, Finlandii, Włoch, Turcji oraz Polski. Zambrowską "Czwórkę" reprezentowali: dyrektor szkoły Ryszard Świderski oraz koordynator projektu Barbara Głuszcz, która jest jego autorką.

            Grecy będący gospodarzami spotkania ciepło powitali swoich gości. Uczestnicy spotkania rozmawiali o działaniach zaplanowanych na bieżący rok szkolny, doprecyzowali ich szczegóły i ustalili terminy zakończenia prac nad poszczególnymi produktami końcowymi. Zapoznali się też z nowoczesnymi narzędziami internetowymi niezbędnymi do wykonania projektowych zadań, doskonalili warsztat pracy poprzez obserwacje lekcji prowadzonych przez greckich kolegów oraz dzielenie się własnymi doświadczeniami. Nauczyciele omówili również program przewidziany na wymianę uczniowską, która odbędzie się w lutym w mieście Lappeenranta leżącym w południowo-wschodniej Finlandii nad jeziorem Saimaa. W spotkaniu dzieci ze wszystkich krajów partnerskich uczestniczyć będzie również czworo uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Zambrowie. To już druga wymiana uczniowska, w której wezmą udział uczniowie zambrowskiej "Czwórki". W ubiegłym roku szkolnym dzieci odwiedziły Chorwację, gdzie nie tylko doskonaliły swoje umiejętności językowe, poznawały kulturę odwiedzanego kraju, ale też nawiązały nowe przyjaźnie, które pielęgnują do chwili obecnej.

            Po zakończeniu roboczej części wizyty w Grecji goście zwiedzili Aleksandropolis , uczestniczyli w spotkaniu z merem miasta, któremu przekazali upominek od Burmistrza Kazimierza Dąbrowskiego oraz wzięli udział w wycieczce do wyjątkowej w skali europejskiej delty rzeki Evros należącej do największych i najciekawszych ostoi ptaków na naszym kontynencie (odnotowano tam 314 różnorodnych gatunków, w tym wiele bardzo rzadkich w tym kraju i Europie). Rozległe kompleksy naturalnie utworzonych wysp oraz słone i słodkie wody to nie tylko raj dla skrzydlatych podróżników, ale też idealne miejsce upatrzone przez wiele ciekawych roślin (można tam podziwiać ok. 350 gatunków).

            Partnerzy ze wszystkich krajów partnerskich zgodnie przyznali, że wizyta zakończyła się pełnym sukcesem. Grecy przygotowali ją wzorcowo. Zadbali o każdy jej najmniejszy szczegół. Wszystkie zaplanowane działania zostały sprawnie zrealizowane. Uczestników spotkania ujęła grecka serdeczność i gościnność, a  przepiękne widoki oraz smak greckich specjałów na długo pozostaną w ich pamięci.