Nasz projekt znów w gronie najlepszych

Stało się już tradycją, że międzynarodowe projekty naszej szkoły są doceniane w Polsce i za granicą. Tak było  i tym razem. Projekt "WALL - Wizards At Language Learning" zrealizowany w ubiegłym roku przez Barbarę Głuszcz, Dorotę Zimacką, Agatę Czarniakowską oraz uczniów należących do szkolnego klubu "Europejski Krąg" zdobył najpierw Krajową,  a następnie Europejską Odznakę Jakości. W marcu bieżącego roku został finalistą Europejskich Nagród eTwinning 2016 (do finału zakwalifikowano 13 najlepszych projektów Europy, z których wybrano jedynie dwóch laureatów). W  ostatni piątek (20 maja 2016) projekt "WALL" odniósł  kolejny sukces. Tym razem uhonorowano go 1. miejscem w Polsce w konkursie "Nasz projekt eTwinning 2016" (w kategorii wiekowej 11-15).

Uroczysta gala rozdania nagród miała miejsce w Warszawie, w Teatrze Królewskim Stara Pomarańczarnia w Łazienkach Królewskich. Uczestniczyli w nim przedstawiciele szkoły, laureaci konkursu: Barbara Głuszcz (koordynator projektu), Dorota Zimacka oraz uczniowie, którzy najbardziej zaangażowali się  w realizację nagrodzonego projektu: Weronika Fedorowicz, Lena Gromek, Klaudia Krajewska i Jan Krajewski. Towarzyszył im Dyrektor Szkoły, Ryszard Świderski. Nie zabrakło też Burmistrza naszego miasta, Kazimierza Dąbrowskiego, który także otrzymał zaproszenie na galę od Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Uroczystość  została objęta honorowymi patronatami Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji.  Wśród zaproszonych gości znaleźli się, między innymi: Witold Kołodziejski - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Włodzimierz Marciński - Lider Cyfryzacji, Rafał Lew-Starowicz - Ministerstwo Edukacji Narodowej,  dr Elżbieta Gajek - Uniwersytet Warszawski (członek jury) i dr Sławomir Wronka - Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku (członek jury).

Po ceremonii rozdania nagród wszyscy jej uczestnicy wysłuchali interesującego wykładu profesora Macieja Sysło pt.: "Informatyka – klucz do zrozumienia, kariery, dobrobytu". Następnie laureaci oraz zaproszeni goście udali się do Teatru Buffo, gdzie obejrzeli "Politę", pierwszy na świecie musical w 3D o życiu Poli Negri. Wieczorem miała miejsce uroczysta kolacja, a po niej warsztaty integracyjne dla uczniów. W sobotę w Pałacu Kultury i Nauki nagrodzeni mieli okazję odwiedzić wystawę „Titanic the  Exhibition” poświęconą katastrofie brytyjskiego transatlantyku i zobaczyć ponad 200 oryginalnych przedmiotów wydobytych z wraku statku, a także wiele pełnowymiarowych rekonstrukcji wnętrz.

Nasza szkoła ma na swoim koncie liczne sukcesy w tworzeniu i realizacji projektów międzynarodowych. Do chwili obecnej możemy się poszczycić sześcioma tytułami laureata w ogólnopolskim konkursie "Nasz projekt eTwinning". Pięć razy wywalczyliśmy pierwsze miejsce w  Polsce, raz trzecie. Dwa razy zdobyliśmy też tytuł laureata "Europejskich Nagród": w 2012 przyznano nam drugie miejsce w Europie, zaś w 2014 pierwsze miejsce w kategorii wiekowej 4-11 oraz tytuł Najlepszego Projektu Europy. Zrealizowaliśmy także dwa projekty programu Comenius. W bieżącym roku szkolnym uczniowie uczestniczą w dwóch kolejnych autorskich projektach międzynarodowych: "English Learning Friends" (ELF) w ramach programu Erasmus+, na realizację którego szkoła otrzymała środki unijne, oraz "Green Missions" (program eTwinning).

Barbara Głuszcz