Sukces projektu Szkolne Dni Dziedzictwa Kulturowego

Na początku listopada w naszej szkole odbywały się Szkolne Dni Dziedzictwa Kulturowego. W ramach realizowanego projektu uczniowie brali udział w konkursie plastycznym „Zabytki Zambrowa oczami dziecka”, fotograficznym „Zabytki Zambrowa i okolic w obiektywie”, wiedzowym „Zambrów – nasza mała Ojczyzna” oraz turnieju „Kochamy Cię Polsko”. Społeczność szkoły miała możliwość obejrzenia wystaw „Dawno temu pod Zambrowem” i „Miejsca pamięci narodowej”. Dużym zainteresowaniem cieszyło się wspólne śpiewanie podczas „Wieczoru pieśni patriotycznych” oraz koncertu „The Voice of SP 4”. Uczniowie opracowali również folder promujący zabytki Zambrowa i najbliższej okolicy. Poszerzyli swoją wiedzę na temat naszego miasta podczas spotkania z pracownikiem Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie.

Projekt brał udział w konkursie ogólnopolskim. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Historyków Sztuki oddział krakowski i Fundacja Plenerownia. Dokładnie opisane działania projektowe wraz z przygotowaną prezentacją oceniane były przez osoby profesjonalnie zajmujące się dziedzictwem kulturowym. Warto podkreślić, że w konkursie mogły brać udział projekty przygotowane zarówno przez uczniów szkół podstawowych, jak i gimnazjów. Nasza szkoła zajęła w tym konkursie trzecie miejsce.

Równolegle projekty oceniane były przez internautów. Liczyła się największa ilość polubień umieszczonych pod prezentacją na stronie internetowej Facebook. Pragniemy podziękować wszystkim, którzy oddali na nas swój głos. Dzięki Państwa życzliwości nasza szkoła uplasowała się na drugiej pozycji, tracąc do zwycięzców tylko 6 punktów. Dziękujemy też wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu. Jesteśmy dumni, że został on zauważony i doceniony. Najbardziej jednak cieszymy się, że nasi uczniowie chętnie uczestniczyli w zaproponowanych działaniach. Jesteśmy pewni, że dzięki udziałowi w rozmaitych zadaniach udało nam się wzbudzić zainteresowanie wychowanków naszą małą ojczyzną.

Dorota Strenkowska

Marlena Kraszewska