Wycieczka do Długoborza

14 listopada uczniowie klasy II f odwiedzili Specjalny O¶rodek Szkolno - Wychowawczy w Długoborzu. Przed budynkiem czekał na nas tata naszej koleżanki –pan Rafał Wi¶niewski. To on oprowadził nas po najciekawszych pomieszczeniach.

Bardzo podobały nam się zajęcia w pracowni ceramiki. Poznali¶my kolejne etapy pracy z glin±. Widzieli¶my, jak piękne prace wykonuj± wychowankowie placówki. Mieli¶my też okazję samodzielnie wykonać glinianego aniołka. Wałkowali¶my glinę, wypełniali¶my ni± specjalne formy, ozdabiali¶my swoje prace i podpisywali¶my je. Nasze aniołki pozostały w Długoborzu. Musz± wyschn±ć i będ± wypalane w piecu. Wiemy, że wróc± do nas i będ± ¶wi±teczn± ozdob± naszych domów.

Wiele wrażeń dostarczyły nam zajęcia z pieskami. Volvo i Luna posłusznie wykonywały wszystkie polecenia swoich opiekunek. Chętnie bawiły się z nami. Mogli¶my je karmić, głaskać i przytulać. Pieski były tak przyjazne, że nawet uczniowie, którzy pocz±tkowo obawiali się kontaktu ze zwierzętami po krótkim czasie nabrali odwagi i bawili się z pieskami.

Zwiedzili¶my też Izbę Pamięci. Widzieli¶my tam dawne sprzęty gospodarstwa domowego: lampy naftowe, maselnice, tary, żelazka na węgiel i wiele innych. Nasz± uwagę przykuły również samodzielnie wykonywane palmy wielkanocne, pisanki oraz serwetki.

Dzięki uprzejmo¶ci pracowników o¶rodka byli¶my też w pracowni gospodarstwa domowego, pracowni krawieckiej, salach polisensorycznych. Widzieli¶my, w jakich warunkach mieszkaj± wychowankowie internatu.

Była to ciekawa lekcja – inna niż wszystkie. Z pewno¶ci± na długo pozostanie w naszej pamięci.

Składamy podziękowania wszystkim pracownikom SOSW w Długoborzu za po¶więcony nam czas. Szczególne ukłony kierujemy w stronę pana Rafała Wi¶niewskiego, który zaprosił nas do o¶rodka i przygotował ciekawy program naszej wizyty.

Uczniowie klasy II f z wychowawczyni±