MEiN    KO-Białystok    CEN-Białystok     ODN-Łomża      OKE-Łomża     CKE-Warszawa  

 

    Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS Pionowe menu - Menu w CSS - Kurs CSS
  • Strona główna

   

Wieczór kolęd

 

 
 

            W tradycji staropolskiej czas od Bożego Narodzenia do Trzech Króli nazywano Szczodrymi lub Świętymi Dniami, Świętymi lub Bożymi Wieczorami. Tradycja mówiła, że w te Święte Wieczory, tuż po zachodzie słońca, obowiązuje zakaz wykonywania ciężkich prac. Dni te, a szczególnie wieczory upływały więc dawniej na wypoczynku, wspólnym śpiewaniu kolęd, odwiedzinach i wesołej zabawie.

            Chcąc kultywować dawne tradycje 4 stycznia uczniowie i rodzice klas II c i II f, realizujących program edukacji regionalnej, spotkali się na wspólnym śpiewaniu kolęd. Uczniowie – niczym Trzej Królowie, którzy pragnęli złożyć pokłon nowonarodzonemu Królowi, przybyli we własnoręcznie wykonanych koronach. Wszyscy z radością  śpiewali kolędy. Można było usłyszeć „Bóg się rodzi”, „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem pasterze” i wiele innych popularnych pieśni związanych z narodzeniem Jezusa. Wiele radości przyniosło śpiewanie kolędy góralskiej „Oj Maluśki, Maluśki”. Dzieci pięknie zaśpiewały też piosenkę z repertuaru Arki Noego „Świeć gwiazdeczko”.

            Dzięki tego typu spotkaniom dzieci uczą się kultywowania tradycji. Doświadczają, jak w miły sposób można spędzać czas z rodzicami i rówieśnikami. Mają też możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych.

            Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy poświęcili swój czas i zachcieli przybyć do szkoły, aby wspólnie cieszyć się z narodzenia Jezusa i śpiewać kolędy.

Dorota Strenkowska

Marzena Tyszka